Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek dostaw HondaJet

Lotnictwo cywilne, 27 grudnia 2015

Honda Aircraft Co. rozpoczęła oficjalnie dostawy małych samolotów dyspozycyjnych HondaJet.

Montaż samolotów HA-420 HondaJet w Greensboro / Zdjęcie: Honda Aircraft Co.

8 grudnia Honda Aircraft Co. uzyskała certyfikat typu amerykańskiej Federal Aviation Administration (FAA) dla małego dyspozycyjnego samolotu odrzutowego HondaJet (Honda Jet z certyfikatem FAA, 2015-12-10). Dwa tygodnie później, 23 grudnia producent rozpoczął oficjalnie sprzedaż samolotów tego typu. Podstawowa cena egzemplarza wynosi ok. 4,5 mln USD (17,4 mln zł).

Wcześniej, w ramach promocji zorganizowany został rajd po trzech kontynentach, do którego HondaJet wystartował z lotniska Narita pod Tokio. Dalej droga wiodła przez Genewę, gdzie w maju 2015 odbywała się 15th European Buisiness Aviation Convention and Exhibition (EBACE), Farnborough i Birmingham w W. Brytanii, belgijską Antwerpię, Paryż oraz Monachium i Hamburg w Niemczech. Na koniec europejskiej części wyprawy zaplanowano Warszawę.

Uroczystość związana z dostawą samolotu HondaJet (nr ser. 42000011) pierwszemu klientowi / Zdjęcie: Honda Aircraft Co.

Główne biuro, hala montażowa i ośrodek szkoleniowy dla użytkowników HondaJet znajduje się w Greensboro, w Północnej Karolinie w USA. Kompania zatrudnia ok. 1700 pracowników. Obecnie w finalnej fazie montażu znajduje się 25 seryjnych samolotów. Docelowo produkcja HondaJet ma wynosić 80-100 rocznie.

Nie wiadomo, do kogo trafił pierwszy seryjny HondaJet. Numer rejestracyjny widoczny na udostępnionym przez producenta zdjęciu wskazuje, że odbiorcą jest Wells Fargo Bank Northwest NA Trustee w Salt Lake City w stanie Utah. Bank może jednak być jedynie pośrednikiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.