Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test północnokoreańskiej rakiety balistycznej

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 09 stycznia 2016

Wczoraj telewizja północnokoreańska pokazała test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. Z płynącego obok okrętu start obserwował prezydent Kim Dzong Un. Z kilku ujęć wynika, że rakieta wystartowała spod wody i po włączeniu silników przyspieszających kontynuowała lot.

Kadr z programu telewizji północnokoreańskiej / Ilustracja: You Tube

Według The Washington Free Beacon, północnokoreańska próba miała miejsce 21 grudnia 2015. Portal twierdzi, że odbyła się na Morzu Japońskim. Test miał zakończyć się powodzeniem.

Z kolei specjaliści z Korei Południowej twierdzą, że nagrania pokazane w telewizji północnokoreańskiej zostały sfabrykowane. Według nich, wmontowano w nie film z wystrzelenia rakiety balistycznej klasy Scud, które odbyło się wcześniej. Testowana rakieta jest bowiem niekompletna i może wykonywać jedynie same starty spod wody bez kontynuowania lotu balistycznego.

Po raz pierwszy test północnokoreańskiej rakiety balistycznej wystrzeliwanej spod wody pokazano w maju 2015 (Północnokoreański test rakiety, 2015-05-09). Na podstawie pokazanych nagrań analitycy oceniali, że została ona opracowana na bazie starej sowieckiej rakiety R-27 zasilanej paliwem ciekłym. W Północnej Korei nosi ona oznaczenie BM25 Musudan. Jej zasięg może sięgać 4 tys. km.

Poprzedni test BM25 odbył się w listopadzie 2015. Według nieoficjalnych informacji, zakończył się wówczas niepowodzeniem. Okręt podwodny Gorae, z którego próbowano wystrzelić rakietę, uległ wówczas poważnym uszkodzeniom. Zarejestrowano jego powrót do bazy Sinpo, gdy płynął ze znacznym przechyleniem.

6 stycznia Korea Północna poinformowała o przeprowadzeniu testu ładunku jądrowego. Oficjalnie miał to być pierwszy test północnokoreańskiej bomby wodorowej. Jednak zarówno siła wybuchu (wstrząs sejsmiczny o sile 4,8 stopnia w skali Richtera), który miał miejsce kilka kilometrów pod ziemią, jak i inne dane, wskazują na to, że po raz kolejny testowano zwykły ładunek atomowy (Korea Północna przygotowuje próbę atomową, 2011-02-20). Północnokoreański test jądrowy potępiło wiele krajów, w tym władze Japonii, ChRL i USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.