Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test irańskiej rakiety balistycznej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Astronautyka, 19 kwietnia 2016

Kommiersant informuje, że Iran przetestował dziś rakietę balistyczną nieokreślonego typu. Wystrzelono ją o 12:33 czasu moskiewskiego z ośrodka na poligonie Semnan (Wielka Pustynia Słona). Głowica rakiety upadła w pobliżu południowej granicy Iranu. Informatorzy gazety twierdzą, że próba była udana.

Zachodni analitycy zwracają uwagę na duże podobieństwo irańskich i północnokoreańskich instalacji startowych rakiet balistycznych, co wskazuje na ścisłą współpracę Teheranu i Pyongyangu w tej dziedzinie / Zdjęcie: USNI

Źródła w MO FR twierdzą nieoficjalnie, że lot rakiety śledziły urządzenia ostrzegania o ataku rakietowym, w tym radiolokator Woroneż-DM pod Armawirem i Woroneż-M w Orsku (Woroneż-WP w budowie, 2012-05-23). Ten drugi pracuje jeszcze w trybie testowym, ale może już śledzić obiekty latające różnego typu. Obecnie trwają szczegółowe analizy uzyskanych danych.

Iran nie potwierdził na razie przeprowadzenia dzisiaj testu rakietowego. Poprzednie próby, z 8 i 9 marca, wywołały ostre protesty państw zachodnich, w tym USA, W. Brytanii i Francji (Stany Zjednoczone przedłużyły w związku z nimi swe sankcje nałożone na Iran o kolejny rok). UE i FR uznały jednak, że podobne testy nie naruszają postanowień umów rozbrojeniowych obowiązujących Teheran. Podobnie twierdzą oczywiście władze Iranu, które zapowiadają dalszy rozwój programu rakietowego.

Analitycy rosyjscy oceniają, że Iran uzyskał znaczny postęp w rozwoju technologii rakietowych. Twierdzą, że jest już zdolny do zbudowania rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym. Aby otwarcie nie naruszać obowiązujących ograniczeń, może ją testować – podobnie jak czyni to Korea Północna -  jako rakietę kosmiczną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra