Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test irańskiej rakiety balistycznej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Astronautyka, 19 kwietnia 2016

Kommiersant informuje, że Iran przetestował dziś rakietę balistyczną nieokreślonego typu. Wystrzelono ją o 12:33 czasu moskiewskiego z ośrodka na poligonie Semnan (Wielka Pustynia Słona). Głowica rakiety upadła w pobliżu południowej granicy Iranu. Informatorzy gazety twierdzą, że próba była udana.

Zachodni analitycy zwracają uwagę na duże podobieństwo irańskich i północnokoreańskich instalacji startowych rakiet balistycznych, co wskazuje na ścisłą współpracę Teheranu i Pyongyangu w tej dziedzinie / Zdjęcie: USNI

Źródła w MO FR twierdzą nieoficjalnie, że lot rakiety śledziły urządzenia ostrzegania o ataku rakietowym, w tym radiolokator Woroneż-DM pod Armawirem i Woroneż-M w Orsku (Woroneż-WP w budowie, 2012-05-23). Ten drugi pracuje jeszcze w trybie testowym, ale może już śledzić obiekty latające różnego typu. Obecnie trwają szczegółowe analizy uzyskanych danych.

Iran nie potwierdził na razie przeprowadzenia dzisiaj testu rakietowego. Poprzednie próby, z 8 i 9 marca, wywołały ostre protesty państw zachodnich, w tym USA, W. Brytanii i Francji (Stany Zjednoczone przedłużyły w związku z nimi swe sankcje nałożone na Iran o kolejny rok). UE i FR uznały jednak, że podobne testy nie naruszają postanowień umów rozbrojeniowych obowiązujących Teheran. Podobnie twierdzą oczywiście władze Iranu, które zapowiadają dalszy rozwój programu rakietowego.

Analitycy rosyjscy oceniają, że Iran uzyskał znaczny postęp w rozwoju technologii rakietowych. Twierdzą, że jest już zdolny do zbudowania rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym. Aby otwarcie nie naruszać obowiązujących ograniczeń, może ją testować – podobnie jak czyni to Korea Północna -  jako rakietę kosmiczną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.