Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Woroneż-WP w budowie

23 maja 2012

Bliska zakończenia jest budowa nowej stacji dalekiego rozpoznania Woroneż-WP na Syberii. To stacja dwa razy większa niż budowane dotąd Woroneż-M.

W pobliżu miejscowości Miszelewka pod Irkuckiem na Syberii kończona jest budowa stacji dalekiego rozpoznania Woroneż-WP systemu wczesnego ostrzegania o ataku rakietowym. To siódma już stacja budowana w tym rejonie, nazywanym Usole-Sybirskie. Pierwotnie, w latach 1960., powstały tam 4 stacje Dniestr (jedna z nich, zmodernizowana do standardu Dniestr-M, jest nadal czynna), służące głównie do obserwowania sytuacji w Kosmosie, i jedna Dniepr (nadal operacyjna). Na początku lat 1980. w pobliżu Irkucka budowano kolejną stację - Dariał, ale nie została ona ukończona. Zdemontowano ją w 2011. To na jej miejscu powstaje Woroneż-WP.

Dziś o 10:15 czasu lokalnego w rejonie Usolie-Sybirskie rozpoczęła doświadczalne działanie stacja Woroneż-M (Czwarty Woroneż w słuźbie
, 2012-05-22), która ma zastąpić stację Dniepr. Na razie działa jedna z jej trzech sekcji. Gdy do pracy wejdą pozostałe sekcje, sektor obserwacji wzrośnie dwukrotnie - do 240o, i stacja będzie kontrolować obszar od zachodniego wybrzeża USA do Indii. Zasięg Woroneża-M wynosi 6 tys. km, podczas gdy Dniepra nie przekracza 2,5 tys. km.

Antena stacji Woroneż-WP jest dwa razy większa od Woroneża-M (patrz zdjęcie). Składa się z sześciu sekcji. Jest skierowana na południe, na terytorium ChRL. Stacja Woroneż-WP ma być uruchomiona jeszcze w 2012.

Nowe stacje są znacznie tańsze niż radiolokatory poprzednich generacji. Według nieoficjalnych informacji, Woroneż-M kosztuje 2,85 mld rubli, na Woroneż-DM budżet FR wydał 4,3 mld rubli, a Dariał kosztował - w przeliczeniu na obecny kurs - 19,8 mld rubli.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.