Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RNOV Al Mubshir przekazany

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 maja 2016

Marynarka wojenna Omanu odebrała pierwszy szybki katamaran transportowy klasy HSSV.

Szybki katamaran transportowy RNOV Al Mubshir (S11), klasy HSSV przekazano odbiorcy. W najbliższych tygodniach jednostka powinna przejść do Omanu / Zdjęcie: Austal

W stoczni Austala w Henderson w Australii Zachodniej odbyła się ceremonia przekazania marynarce wojennej Omanu szybkiego katamaranu transportowego RNOV Al Mubshir (S11), klasy HSSV (High Speed Support Vessel). Przed kilkoma tygodniami okręt zakończył serię intensywnych testów, prowadzonych w basenie portowym i u zachodnich wybrzeży Australii (DIMDEX 2016: Koniec testów Al Mubshir, 2016-03-29). Z kolei w połowie kwietnia jednostka została oficjalnie nazwana (Chrzest katamaranów HSSV, 2016-04-15).

RNOV Al Mubshir jest jednym z 2 katamaranów transportowych klasy HSSV, zamówionych przez Oman. Kontrakt na dostawę jednostek zawarto w marcu 2014. Maskat zapłacił za nie 124,9 mln USD (492,6 mln zł). Budowa jednostki rozpoczęła się latem tego samego roku od cięcia blach. Już w grudniu odbyła się ceremonia położenia stępki pod okręt. RNOV Al Mubshir zwodowano jesienią 2015, po czym rozpoczęto prace wykończeniowe i przygotowania do wspomnianych prób morskich.

W Henderson wciąż trwają prace nad 2. z jednostek, RNOV Al Naasir (S12). Okręt zwodowano na początku kwietnia (Zwodowano 2. katamaran dla Omanu, 2016-04-13). Obecnie katamaran przechodzi prace wykończeniowe. Latem poddany zostanie serii testów. Jednostka powinna trafić do odbiorcy w 2. połowie br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.