Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iskandery pod Kaliningradem

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 października 2016

Od 4 października trwa sprawdzian gotowości bojowej brygady rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego FR. W ramach tych ćwiczeń prowadzone są symulowane strzelania z wyrzutni rakiet balistycznych Iskander. Przedstawiciele wywiadu USA poinformowali nieoficjalnie, że wyrzutnie Iskanderów przebazowano m.in. do Obwodu Kaliningradzkiego.

Kompleks Iskander-M jest mobilny i łatwo może zmieniać swe położenie / Zdjęcie: MO FR

Kilka miesięcy wcześniej, 28 czerwca szef komisji obrony Dumy Władimir Komojedow poinformował, że FR nie podjęła jeszcze decyzji o stałym dyslokowaniu kompleksów Iskander-M w Obwodzie Kaliningradzkim. Dodał, że to zbyt niewielki obszar, by możliwe było ukrycie wyrzutni i pojazdów pomocniczych. Stąd kolejne informacje o czasowym przebazowaniu Iskanderów do Obwodu Kaliningradzkiego, co miało miejsce wielokrotnie w przeszłości.

Gen. mjr Igor Konaszenkow z MO FR poinformował, że transport jednego z kompleksów Iskander-M na statku Ambał nie był szczególnie utajniany. Wręcz przeciwnie, Rosjanom zależało na zwrócenie uwagi na ten transport przez amerykański system rozpoznania kosmicznego. I to, zdaniem Konaszenkowa, udało się. Dzięki temu Rosjanie mogli uzyskać kompleksowe dane o parametrach satelitów rozpoznawczych USA. Zaś przeciek do mediów dodatkowo potwierdził te możliwości.

Operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy 9K720 Iskander powstawał w latach 1990. dla zamiany starzejących się kompleksów 9K7 Toczka/-U. Zasięg rakiet balistycznych kompleksu w wersji podstawowej wynosi 500 km (w wersji eksportowej – 280 km). Rakiety mogą manewrować na całej trajektorii lotu, w praktyce uniemożliwiając zniszczenie przez systemy antyrakietowe. Kompleks może zostać też uzbrojony w pociski samosterujące R-500 o zasięgu ok. tysiąca km, jeszcze trudniejsze do przechwycenia i zniszczenia niż rakiety. Kompleksy Iskander weszły do linii w 1996, a Iskander-M – mogące wystrzeliwać zarówno rakiety balistyczne, jak i pociski samosterujące – w czerwcu 2013 (Uniwersalne Iskandery-M, 2015-01-18).

Rozgrywki z wykorzystaniem kompleksów Iskander są związane z kolejnymi działaniami USA i NATO, przeciwko którym protestuje FR. Chodzi m.in. o rozmieszczanie kolejnych komponentów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w pobliżu granic Rosji, w państwach Europy Środkowo-wschodniej, w tym w Polsce. Dodatkowym czynnikiem prowadzącym do nowego wyścigu zbrojeń w Europie jest zapowiedź rozmieszczenia wojsk niektórych państw NATO, w tym USA, na terytorium państw nadbałtyckich i Polski. Z punktu widzenia USA, informowanie o ruchach Rosjan, to kolejny rozdział wojny propagandowej z FR.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.