Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iskandery-M na zachodzie FR?

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 15 grudnia 2013

Według niemieckiego dziennika Bild, w ostatnich miesiącach FR rozmieściła przy północno-zachodnich granicach kilkanaście kompleksów Iskander-M. Miały one znaleźć się m.in. w Obwodzie Kaliningradzkim.

Wczoraj niemiecki dziennik Bild opublikował informację o rozmieszczeniu przez FR w pobliżu granic z państwami bałtyckimi (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz w Obwodzie Kaliningradzkim kilkunastu (mowa o liczbie dwucyfrowej) wyrzutni rakiet balistycznych Iskander-M. Miało to nastąpić w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W ich zasięgu znalazłoby się całe terytorium Polski, a także część Niemiec. Z Kaliningradu do Berlina jest bowiem w linii prostej 527 km, zaś zasięg rakiety systemu Iskander-M wynosi ok. 500 km.

Niemiecki dziennik powołuje się na tajne źródła z dostępem do zdjęć satelitarnych. Bild niepokoi się możliwością przenoszenia przez rosyjskie rakiety głowic atomowych. W samym Obwodzie Kaliningradzkim miałoby znajdować się kilka wyrzutni Iskander-M. Warto zauważyć, że kompleksy mogą być uzbrojone zarówno w rakiety balistyczne, jak i znacznie trudniejsze do wykrycia i zwalczania pociski samosterujące.

Rozmieszczenie systemów rakietowych bliskiego zasięgu jest kojarzone przez Bild z rozwijaniem przez USA tzw. tarczy antyrakietowej na wschodzie NATO. Chodzi o Rumunię, gdzie powstaje już amerykańska baza (jej uruchomienie jest planowane na 2015), i Polskę, gdzie taka baza ma zostać zbudowana w Redzikowie koło Słupska (2018, Amerykańska baza w Redzikowie z bliska, 2013-10-30). Ani władze niemieckie, ani rosyjskie nie ustosunkowały się do informacji tabloidu.

O możliwości rozmieszczenia operacyjno-taktycznych kompleksów Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim, w odpowiedzi na działania USA, informował wiosną 2012 szef sztabu SG Nikołaj Makarow. O różnych opcjach reakcji mówił wcześniej ówczesny prezydent FR, Dmitrij Miedwiediew. Pierwszym krokiem FR było zbudowanie w pobliżu Kaliningradu radiolokacyjnej stacji wczesnego ostrzegania Woroneż-DM uruchomionej w 2011 (Operacyjny Woroneż-DM pod Kaliningradem, 2011-11-29). W ubiegłym roku do Obwodu Kaliningradzkiego trafiły też rakietowe systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe nowej generacji S-400, które mają osłaniać nowe instalacje (S-400 pod Kaliningradem, 2012-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.