Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uniwersalne Iskandery-M

Strategia i polityka, 18 stycznia 2015

Ministerstwo obrony FR opublikowało zdjęcie uniwersalnych wyrzutni Iskander-M. Mogą one przenosić zarówno rakiety balistyczne, jak i pociski samosterujące.

Wyrzutnie OTRK Iskander-M na poligonie Kapustin Jar / Zdjęcie: MO FR

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa obrony FR zamieszczono informację Centralnego Okręgu Wojskowego o ćwiczeniach na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Wynika z niej, że na poligon przybyły dwa dywizjony rakietowe, które mają wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach przygotowujących do użycia operacyjno-taktycznych kompleksów rakietowych (OTRK) Iskander-M. Dywizjony zostały w nie w pełni uzbrojone w listopadzie 2014. W marcu 2015 dywizjony mają wziąć udział w ćwiczeniach z ostrym strzelaniem.

Informacji towarzyszy zdjęcie dwóch wyrzutni 9P78-1 kompleksu 9K720 Iskander-M. Jedna z nich jest uzbrojona w rakiety balistyczne serii 9M723. Na drugiej z wyrzutni znajdują się pociski samosterujące R-500. To pierwsze znane zdjęcie pokazujące uniwersalność wyrzutni, co jest istotne z polskiego punktu widzenia. Oznacza bowiem, że Iskandery-M rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim mogą być uzbrojone w pociski samosterujące, znacznie trudniejsze do wykrycia i zwalczania niż rakiety balistyczne. Pociski obejmują swoim zasięgiem prawie całe terytorium Polski (oficjalnie, bo nieoficjalnie ich zasięg jest znacznie większy). Rosjanie w 2013 w obwodzie kaliningradzkim rozmieścili co najmniej 10 wyrzutni Iskander-M (Iskandery-M na zachodzie FR?, 2013-12-15).

Ćwiczenia we Wschodnim okręgu wojskowym. Z wyrzutni Iskander-M startuje pocisk samosterujący / Zdjęcie: ntw

Dowództwo Centralnego Okręgu Wojskowego informuje, że oba dywizjony z poligonu Kapustin Jar powrócą po ćwiczeniach do miejsc stałej dyslokacji w obwodzie orenburskim. Obecnie jest tam przygotowywana infrastruktura niezbędna do ich normalnego funkcjonowania. Z informacji wynika, że chodzi o jednostki 92. wydzielonej brygady rakietowej 9. Armii Gwardyjskiej Centralnego Okręgu Wojskowego. Są one dyslokowane w Tockoje-2. Po otrzymaniu w listopadzie 2014 brygadowego zestawu OTRK Iskander-M, to piąta brygada Sił Zbrojnych FR przezbrojona na te systemy (Dwie brygady Iskanderów-M rocznie, 2014-02-11; Iskandery w Okręgu Południowym, 2013-12-19).

Wczoraj rosyjskie MO opublikowało filmy z ćwiczeń realizowanych obecnie przez Wschodni Okręg Wojskowy w autonomicznym Obwodzie Jewriejskim. Widać na nich strzelania z użyciem kompleksów Iskander-M. Z wyrzutni wystrzeliwane są rakiety balistyczne i pociski samosterujące. Według komunikatu, wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele. To pierwsze ćwiczenia z użyciem Iskanderów-M we Wschodnim Okręgu Wojskowym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.