Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Morska wersja H225M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 października 2016

Brazylijskie przedsiębiorstwo Helibras ujawniło pierwszy śmigłowiec H225M przystosowany do zwalczania jednostek nawodnych.

Morski H225M jest przeznaczony do zwalczania jednostek nawodnych i obserwacji morza / Zdjęcie: Helibras

Helibras i Airbus Helicopters oficjalnie zaprezentowały w zakładach w brazylijskim mieście Itajubá pierwszy śmigłowiec H225M w konfiguracji przystosowanej do działań na morzu. Opracowana i zmontowana w Brazylii przez Helibras, lokalną spółkę zależną Airbus Helicopters, nowa wersja H225M została zaprojektowana dla Marinha do Brasil (marynarki wojennej Brazylii). Wiropłaty tego typu mają wykonywać misje zwalczania jednostek nawodnych i obserwacji morza (Airbus Helicopters o negocjacjach offsetowych, 2016-10-11).

Głównym elementem morskiego H225M jest opracowane przez Helibras wyposażenie misji, obejmujące radar obserwacyjny APS-143 oraz urządzenia samoobrony i rozpoznania źródeł promieniowania. Śmigłowiec jest też przystosowany do przenoszenia 2 przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych MBDA Exocet AM39 Block 2 Mod 2. W ładowni zabudowano konsolę operatora, umożliwiającą dowódcy misji przegląd sytuacji taktycznej. Automatyczny system identyfikacji jednostek morskich (AIS) pozwala członkom załogi na gromadzenie informacji o jednostkach pływających (Pierwszy etap integracji Exocetów z H225M, 2015-12-04).

Jestem szczególnie dumny prezentując dzisiaj tę nową wersję H225M – powiedział prezes Helibras Richard Marelli. – Ta najnowsza i unikatowa wersja H225M to świadectwo ciężkiej pracy naszych zespołów wykonanej tu, w Brazylii, w bliskiej współpracy z brazylijskimi siłami zbrojnymi. Pokazuje to także nasze zdolności do skutecznego przekazania technologii, umiejętności i wiedzy w Brazylii i nasze zobowiązanie do wsparcia rozwoju krajowego przemysłu lotniczego – dodał Richard Marelli.

Śmigłowiec zaprezentowany w Itajubá będzie pierwszym H225M wersji morskiej, który zostanie dostarczony Marinha do Brasil w 2018, po zakończeniu prób i uzyskaniu wojskowego certyfikatu typu. Lotnictwo marynarki wojennej Brazylii odbierze 8 H225M przystosowanych do przenoszenia Exocetów.

Siły zbrojne Brazylii zamówiły 50 H225M, z których dostarczono już 26. Marinha do Brasie, Força Aérea Brasileira (FAB, wojska lotnicze) i Exército Brasileiro (wojska lądowe) odbiorą po 16 H225M, oznaczanych przez Brazylijczyków jako H-36 Caracal. Dodatkowo do FAB trafią 2 śmigłowce, przystosowane do transportu VIP-ów. Zakończenie dostaw zaplanowano w 2020.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.