Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska nie kupi Caracali

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 października 2016

Ministerstwo Rozwoju wydało komunikat o zakończeniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal.  Według MR kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

Decyzja Ministerstwa Rozwoju oznacza, że Polska nie kupi śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego – czytamy w wydanym przez Ministerstwo Rozwoju komunikacie.

Wartość kontraktu, dotyczącego zakupu 50 Caracali szacowano na ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej (Rozmowy PGZ i Airbus Helicopters , 2016-04-29).

W trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe – podaje Ministerstwo Rozwoju.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015, po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.  Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 19 lipca br., szef IU MON gen. bryg. dr Adam Duda poinformował parlamentarzystów, że w ramach offsetu planowano ulokowanie w podmiotach pod kontrolą Skarbu Państwa potencjału do samodzielnej obsługi śmigłowców oraz napraw ich wyposażenia pokładowego.

Konsorcjum Caracal-Polska […] po raz kolejny potwierdziło gotowość przedłużenia związania ofertą do 30 września 2016. Poinformowało również w trybie roboczym, że – ze względu na upływ czasu od rozpoczęcia tych negocjacji – nie jest możliwa realizacja tej umowy na warunkach uzgodnionych w 2015, ponieważ upłynęły już terminy realizacji pewnych zadań, które wynikały z tej umowy dla obu stron, w związku z tym konieczne jest urealnienie tych zapisów, co będzie miało wpływ na harmonogram dostaw i wzrost wartości umowy – podkreślił gen. Duda.

Przedstawiciele Airbus Helicopters nie komentują decyzji strony polskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.