Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A USAF wznawiają loty

Lotnictwo wojskowe, 03 listopada 2016

US Air Force wznowiły loty wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II.

Jeden z dwóch pierwszych F-35A z bazy Hill, które wznowiły loty po naprawie wadliwych przewodów paliwowych / Zdjęcie: USAF

2 pierwsze samoloty F-35A z bazy US Air Force Hill, z 10, w których wykryto łuszczenie osłon przewodów instalacji chłodzenia awioniki znajdujących się w zbiornikach paliwa, zostały naprawione i wróciły do służby 24 października. Jutro mają do nich dołączyć 3 kolejne Lightningi II.

Naprawą uszkodzeń zajmuje się personel obsługowy 388. i 419. Skrzydeł Myśliwskich. Polega ona na opróżnieniu zbiorników paliwa F-35A i zdjęciu paneli pokrycia na skrzydle. Następnie przez otwory dostępowe mechanicy dostają się do wnętrza zbiornika. Kolejnym krokiem jest zdjęcie izolacji z przewodów instalacji paliwowej, służących jednocześnie do chłodzenia awioniki i zamontowanie filtrów siatkowych, zapobiegających przedostawaniu się do przewodów ciał obcych. Ostatnie czynności to ponowne założenie paneli pokrycia i naniesienie powłoki pochłaniającej fale radiolokacyjne (Problemy F-35A, 2016-09-17).

Według oficjalnej informacji USAF w trakcie wstrzymania lotów F-35A w Hill było zaledwie 5 samolotów tego typu, zdolnych do wykonywania zadań operacyjnych. Z tego powodu wykonywały one 3 loty dziennie. Zwykle większość Lightningów II wykonuje 2 loty w ciągu dnia.

Dowództwo bazy Hiil przewiduje, że pozostałe stacjonujące tam uszkodzone F-35A powrócą do służby przed końcem br. Do końca 2019 na stanie 388. i 419. Skrzydeł znajdować mają się 3 eskadry operacyjne Lightningów II, liczące łącznie 78 samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.