Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

100. F-35A dla US Air Force

Lotnictwo wojskowe, 29 sierpnia 2016

Do bazy Luke dotarł 100. samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II wchodzący w skład US Air Force.

100. F-35A w barwach US Air Force trafił do bazy Luke, gdzie posłuży do szkolenia pilotów z USA i innych krajów partnerskich programu / Zdjęcie: US Air Force

W bazie US Air Force Luke w Arizonie wylądował w piątek 100. samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II (AF-100), znajdujący się na stanie tego rodzaju sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jego pilotem był mjr Matt Strongin, dowódca 62nd Fighter Squadron (eskadry myśliwskiej).

Pierwszy F-35A został dostarczony do Luke w marcu 2014. Obecnie na stanie bazy znajduję się ponad 40 samolotów tego typu, w tym także F-35A należące do Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch), Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) i Royal Australian Air Force (RAAF, królewskich wojsk lotniczych Australii). Pierwszy z nich trafił do Luke w grudniu 2014.

Dotychczas w arizońskiej bazie na F-35A przeszkolono ok. 50 pilotów USAF, którzy wcześniej zasiadali za sterami A-10, F-15, F-16 i F-22 (Pszczoły uziemiły F-22, 2016-08-13). Kurs taki trwa ok. 5 miesięcy. Od grudnia br. rozpocznie się szkolenie lotników, dla których Lightning II będzie pierwszym typem samolotu bojowego. Ma ono trwać 8-10 miesięcy (Próby oprogramowania Block 3F dla F-35, 2016-08-23).

W 2022 w skład 56th Operations Group, odpowiedzialnej za szkolenie pilotów US Air Force i krajów partnerskich, którzy zasiądą za sterami F-35A, ma wchodzić 6 eskadr myśliwskich, liczących łącznie 144 samoloty tego typu. Luke ma być największą bazą, w której prowadzone będzie szkolenie pilotów F-35A. Aktualnie zadania tego typu wykonuje personel dwóch eskadr: 61st FS Top Dogs i 62d FS Spikes.

1 sierpnia przywrócono do służby 63d FS. W jej skład wejdą m. in. piloci Türk Hava Kuvvetleri (wojsk lotniczych Turcji). Pierwsze F-35A trafią do wyposażenia eskadry w marcu 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.