Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pszczoły uziemiły F-22

Lotnictwo wojskowe, 13 sierpnia 2016

Rankiem 11 czerwca technicy z Joint Base Langley-Eustis w Wirginii po przystąpieniu do obsługi samolotu myśliwskiego stealth F-22A zauważyli na zamkniętej, płaskiej dyszy wylotowej jednego z jego silników rój pszczół. Ich szef, Tech. Sgt. Jeffrey Baskin z 192nd Maintenance Squadron postanowił postąpić z owadami możliwie humanitarnie. Dowództwo bazy skontaktowało się z mieszkającym w jej pobliżu pszczelarzem, Andy Westrichem, weteranem z US Navy. Ten zebrał pszczoły do specjalnych pojemników i wywiózł w bezpieczne miejsce.

Rój pszczół na dyszy silnika F-22A. Na ujawnienie incydentu US Air Force zdecydowały się dopiero po 2 miesiącach / Zdjęcie: Master Sgt Carlos Claudio, USAF

Andy Westrich ocenia, że rój ważył ponad 3,5 kg. Oznacza to, że na dyszy F-22A ulokowało się ok. 20 tys. pszczół. Zdaniem pszczelarza, owady odleciałyby zapewne same, po odpoczynku, ale mogło to potrwać dość długo, uniemożliwiając normalną eksploatację samolotu.

Andy Westrich zbiera pszczoły z dyszy / Zdjęcie: Master Sgt Carlos Claudio, USAF

Joint Base Langley-Eustis powstała w 2010 z połączenia Langley AFB i US Army Fort Eustis (Wspólne manewry F-22 i F-35A, 2014-11-18). Stacjonuje w niej m.in. 192nd Air Wing. Należąca do niego 149th Fighter Squadron jest uzbrojona w myśliwce F-22A.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.