Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

TheMIS na Silver Arrow 2016

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 listopada 2016

Estoński bezzałogowy pojazd THeMIS został zaprezentowany podczas niedawnych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych Silver Arrow 2016.

THeMIS podczas październikowych ćwiczeń Silver Arrow 2016 / Zdjęcie: Milrem

W dn. 17-31 października ponad 3 tys. żołnierzy z 10 państw NATO wzięło udział w ćwiczeniach wojskowych Silver Arrow 2016, które zorganizowano na Łotwie. Jednym z uczestników szkolenia była Estonia. Reprezentowała ją nie tylko specjalnie wydzielona grupa żołnierzy, ale także prywatne przedsiębiorstwo Milrem, które od kilku lat rozwija i promuje na świecie nowatorski bezzałogowy pojazd THeMIS (Eurosatory 2016: Nowość Milrem, 2016-06-17, SAS 2016: Azjatycki debiut THeMIS, 2016-02-17).

W trakcie ćwiczeń THeMIS eksploatowany był jako bezzałogowy pojazd wsparcia logistycznego. Robot służył m.in. do transportu sprzętu wojskowego i uzbrojenia, podążając wraz z oddziałem, do którego został przydzielony. Wyposażenie przewożono w specjalnym module. Umiejscowiono go w środkowej części pojazdu, pomiędzy gąsienicami, w których zamontowano elementy układu napędowego, w tym silnik i akumulatory (Testy THeMIS, 2016-03-08).

Prace nad THeMIS trwają od 2 lat. Robota zaprojektowano przede wszystkim z myślą o współdziałaniu z regularnymi wojskami na polu walki. Będzie można użyć go np. do bezpośredniego wsparcia ogniowego żołnierzy, transportu uzbrojenia i zaopatrzenia w rejon działań, ewakuacji rannych, prowadzenia rozpoznania na obszarze zajętym przez nieprzyjaciela, a także wsparcia misji EOD / IED (usuwania amunicji wybuchowej i improwizowanych ładunków wybuchowych). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.