Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gokturk-1 na orbicie

Astronautyka, 09 grudnia 2016

Pierwszy turecki satelita obserwacyjny Göktürk-1 został wyniesiony na orbitę. Göktürk-1 – wysłany na orbitę za pomocą europejskiej rakiety Vega ma masę ok. 1000 kg / Zdjęcie: MO Turcji

Pierwszy turecki satelita obserwacyjny Göktürk-1 został w poniedziałek wyniesiony na orbitę. Rakieta typu Vega, z satelitą wystartowała z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Po 57 minutach lotu i osiągnięciu założonej orbity satelita został odłączony od rakiety. Następnie przystąpiono do jego testów.

Pierwszy sygnał z satelity odebrano po 68 minutach. Nad przebiegiem misji czuwali eksperci z centrum kosmicznego Fucino, należącego do Telespazio, spółki joint venture Leonardo i Thalesa.

Göktürk-1 został opracowany i przygotowany przez Telespazio i Thales Alenia Space dla Ministerstwa Obrony Narodowej Turcji. W realizacji przedsięwzięcia uczestniczyły również tureckie przedsiębiorstwa: Tai AS, Aselsan AS, Tubitak Bilgem, Roketsan AS i TR Tecnoloji. Satelita będzie nadzorowany przez Siły Zbrojne Turcji.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego wspólnego sukcesu. Göktürk-1 jest wynikiem pracy Telespazio i Thales Alenia Space. Satelita ten będzie mógł dostarczyć obszerną dokumentację zdjęciową o bardzo wysokiej rozdzielczości. Chciałbym również podziękować Podsekretarzowi Stanu przy Ministerstwie Obrony Narodowej Turcji i Tureckim Siłom Zbrojnym oraz przedstawicielom tureckich przedsiębiorstw za wspaniałą współpracę – powiedział Luigi Pasquali, prezes Telespazio.

Sukces tego startu odzwierciedla osiągnięcia naszej spółki i ponad 30-letniego doświadczenia, które Thales Alenia Space zdobyło budując satelitarne urządzenia optyczne i radarowe służące obserwacji Ziemi. Ponadto nasza współpraca z Turcją i tureckim przemysłem lotniczym pozwoliła zbudować nowoczesne Centrum Integracji w Ankarze – dodał Donato Amoroso, wiceprezes Thales Alenia Space (SENER Polska pomaga w montażu Euclida, 2016-10-18, Powstało Thales Alenia Space Polska, 2015-06-09).

Dla potrzeb programu Göktürk-1 spółka Telespazio stworzyła systemy naziemne, w tym zarządzania i kontroli misji na orbicie, zbierania i archiwizowania danych, a także była odpowiedzialna za start rakiety, wejście na orbitę i przeprowadzenie wszystkich testów.

Thales Alenia Space wyposażył satelitę w wysokiej rozdzielczości urządzenia optyczne. Ponadto stworzył centrum integracji oraz prób satelitów w Ankarze, które zostało otwarte w 2015. Centrum będzie mogło budować wiele satelitów o różnych przeznaczeniach.

Satelita przeznaczony jest do wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości, archiwizowania i przetwarzania danych. Będzie służył m.in. do monitorowania głównych szlaków komunikacyjnych oraz granic Turcji, obserwując je z wysokości ok. 700 km. Göktürk-1 ma służyć przez 7 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.