Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Inauguracja ćwiczenia Dragon-17

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 września 2017

20 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zainaugurowano największe w br. ćwiczenie Sił Zbrojnych RP pk. Dragon-17, w którym uczestniczyć będzie 17 tys. żołnierzy.

W środę zainaugurowano ćwiczenia wojskowe Dragon-17. Zasadnicza faza manewrów zostanie przeprowadzona w dn. 25–29 września. W szkoleniu uczestniczyć będzie ok. 17 tys. żołnierzy / Zdjęcie: kpt. Krzysztof Baran, DG RSZ

W rozpoczęciu ćwiczenia uczestniczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jarosław Mika, kadra kierownicza ćwiczenia i żołnierze szkolący się w Zegrzu. - Dziś, tym uroczystym akcentem rozpoczynamy ćwiczenie Dragon-17. Dla uczestników tu ćwiczących to zwieńczenie pracy planistycznej, dla ćwiczących wojsk w tym głównoćwiczącego, 12 Dywizji Zmechanizowanej, to sprawdzenie celów i przygotowania do tego, do czego powinien być przygotowany taki związek taktyczny. (…) - powiedział gen. dyw. Jarosław Mika.

- W ćwiczeniu uczestniczą Wojska Obrony Terytorialnej, jak również w zdecydowanej większości organizacje proobronne. To potężny wysiłek, to kilkanaście tysięcy wojsk na różnych poligonach, w różnych miejscach w Drawsku Pomorskim, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Nowogrodzie, Szymanach, Nowej Dębie, Zegrzu i wielu innych lokalizacjach. To potężny wysiłek i zaangażowanie, ale jednocześnie sprawdzian dla ćwiczących wojsk oraz wykonywanie zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem – dodał gen. dyw. Jarosław Mika.

Dragon-17 jest najważniejszym w br. ćwiczeniem Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem oraz z organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia zostanie przeprowadzona w dn. 25–29 września. Wówczas w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu będzie współdziałało ze sobą 17 tys. żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce (Powitanie Batalionowej Grupy Bojowej NATO, 2017-04-14, Inauguracja wspólnego szkolenia, 2017-01-31), a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich ćwiczyć będą także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu, Gruzji i Ukrainy.

Podczas manewrów użyte zostaną m.in. 53 czołgi podstawowe, w tym T-72, PT-91 Twardy, Leopard 2A4 i 2A5, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 zestawów artyleryjskich, np. 155-mm samobieżne armatohaubice Krab (Kraby przekazane, 2017-08-31), 14 okrętów i 32 statki powietrzne, w tym m.in. samoloty wielozadaniowe F-16 i samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-8 i Mi-24.

Na podstawie informacji kpt. Krzysztofa Barana, DG RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.