Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Regina – ostateczne rozdanie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 grudnia 2016

Wczoraj Huta Stalowa Wola podpisała kontrakt z MON w sprawie dostaw wyposażenia dla kolejnych 4 dywizjonowych modułów ogniowych 155-mm artylerii samobieżnej pk. Regina.

Kontrakt na dostawę kolejnych 155-mm DMO podpisali szef IU MON gen. bryg. Adam Duda, prezes zarządu HSW Bernard Cichocki i członek zarządu HSW Bartłomiej Zając / Zdjęcie: Jerzy Reszczyński

Tym samym rozpoczął się najważniejszy etap przedsięwzięcia, które już zostało nazwane najbardziej pechowym programem polskiej zbrojeniówki.

Kontrakt, podpisany przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON gen. bryg. Adama Dudę i prezesa zarządu, dyrektora generalnego HSW Bernarda Cichockiego i członka zarządu HSW dyrektora rozwoju Bartłomieja Zająca ma wartość ponad 4,649 mld zł. Umowa zakłada, że wyposażenie kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych dostarczone zostanie do 2024. Ani HSW, ani MON nie ujawniają szczegółowego harmonogramu (Jeszcze bez umowy na Kraby, 2016-11-18).

Po zawarciu umowy na kolejne 4 DMO zawierające w swoim składzie łącznie 96 Krabów HSW może przystąpić do konsumowania drugiej części umowy z grudnia 2014, czyli do przejmowania od koreańskiego partnera dokumentacji konstrukcyjnej podwozia i wdrażania jego produkcji przy maksymalnie wysokim poziomie polonizacji.

Jednocześnie spółka wdraża kolejne etapy opanowywania wszystkich etapów technologicznych obróbki mechanicznej przewodów lufowych 155 mm / 52 kal. dla Kraba, dotychczas zamawianych u niemieckiego dostawcy. Oznacza to, że program, zainicjowany w 1997, wreszcie wkracza w najważniejszą, produkcyjną fazę.

To już drugi zawarty w tym roku kontrakt MON, w którym dostawcą sprzętu jest HSW. W kwietniu MON zlecił HSW wykonanie do 2019 wyposażenia dla 8 kompani wsparcia, które otrzymają 120-mm moździerze samobieżne Rak. Wartość tego kontraktu to blisko 970 mln. zł. Na razie zamówiono 64 moździerze i 32 wozy dowodzenia, ale w najbliższym czasie kontrakt zostanie rozszerzony o wozy amunicyjne, wozy remontowe i wozy rozpoznania.

W stalowowolskiej spółce padają deklaracje, że wyposażenie dla pierwszego kompanijnego modułu ogniowego będzie wykonane przed terminem zapisanym w kontrakcie, co oznacza, że wojsko może je odebrać nawet w 1. kw. 2017. Do końca roku, w myśl umowy, do MON ma trafić 16 Raków i 8 AWD. W połowie grudnia gotowych było w HSW już 6 seryjnych Raków (MON kupiło Raki, 2016-04-28).

Po podpisaniu wczorajszego, największego pod względem wartości w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego, kontraktu, portfel produkcyjnych zamówień polskiego MON złożonych tylko w tym roku w HSW wzrośnie do ponad 5,7 mld zł. Kilkaset kolejnych milionów może kosztować uzupełniające wyposażenie 8 KMO Raków grupy wozów towarzyszących, ale to będzie przedmiotem odrębnych negocjacji w najbliższych miesiącach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.