Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cyfrowa biblioteka danych MON

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 grudnia 2017

Każdego roku Wojsko Polskie wytwarza terabajty cyfrowych danych m.in. na potrzeby kartografii wojskowej. Dlatego tak kluczowe jest posiadanie przez nią centralnego repozytorium danych, z którego będą korzystać wszystkie jednostki podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej.

/ Ilustracja: Wojskowe Centrum Geograficzne

Taką funkcję ma pełnić nowy system informatyczny – Geoserwer 2, który dostarczy Asseco Poland w ramach podpisanej umowy z Wojskowym Centrum Geograficznym. Nowy serwer będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych, także archiwalnych. Dzięki temu każdy z współpracujących z nim systemów zyska dostęp do tych samych informacji.

Nowa inwestycja Ministerstwa Obrony Narodowej jest częścią planu modernizacji polskiej armii w obszarze systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania. W ramach podpisanej umowy Asseco Poland dostarczy oprogramowanie oraz sprzęt, a także przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników Wojskowego Centrum Geograficznego.

Wojskowe Centrum Geograficzne odpowiada m.in. za zbieranie i przetwarzanie informacji o terenie, opracowywanie map cyfrowych i papierowych oraz prowadzenie prac geodezyjnych. Wdrożenie nowego systemu zapewni jednostkom polskiej armii dostęp do aktualnej i precyzyjnej informacji o przestrzeni geograficznej, w której będą prowadzone działania operacyjne wojska. Docelowo Geoserwer 2 ma zapewnić efektywną prace dla blisko 500 jego użytkowników. Przewidywany czas wdrożenia to ostatni kwartał 2018.

Postępowanie na Geoserwer 2 było jedynym dużym przetargiem na system teleinformatyczny, rozstrzygniętym przez Inspektorat Uzbrojenia MON w tym roku. To dla nas duże wyróżnienie i potwierdzenie kompetencji Asseco, jako dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla służb mundurowych. Warto też podkreślić, że Asseco jest jedyną polską spółką, która posiada gotowy system analizy obrazowej (SAO), który będzie mógł współpracować także z Geoserwerem 2 – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Wojskowego, Asseco Poland.

Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO (JFTC, JWC, JALLC, ACT, NSPA, IMS, NCIA) oraz EU (FRONTEX, ESA i EDA). Spółka spełnia najwyższe standardy ochrony danych i przepływu tajnych informacji. Jest pierwszym i jedynym polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy przedsiębiorstw posiadających jednostki organizacyjne z prestiżowym certyfikatem CMMI-3. Dzięki temu może skutecznie konkurować nie tylko w Polsce, ale także na rynkach międzynarodowych (Asseco dla nigeryjskiej administracji, 2017-06-09, Asseco zapewnia bezpieczeństwo NATO, 2016-12-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.