Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bojowy debiut Adirów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 marca 2018

Tygodnik Flight donosi o pierwszych misjach bojowych samolotów wielozadaniowych F-35I Adir, eksploatowanych przez Hejl HaAvir (wojska lotnicze Izraela). Według Ariego Egoziego bojowy debiut F-35I miał miejsce w ubiegłym miesiącu.

Według tygodnika Flight w lutym F-35I wykonały pierwsze misje bojowe, atakując syryjski system obrony powietrznej / Zdjęcie: MO Izraela

Adiry wzięły udział w atakach na elementy syryjskiego systemu obrony powietrznej. Była to akcja odwetowa za zestrzelenie innego izraelskiego samolotu – F16I Sufa (Okoliczności zestrzelenia F-16I, 2018-02-13).

Oczywiście izraelski resort obrony i dowództwo Hejl HaAvir nie potwierdziły oficjalnie tych informacji. Głównodowodzący wojsk lotniczych Izraela gen. dyw. Amikam Norkin wydał rozkaz, aby wszelkie działania F-35I objęte były jak najściślejszą tajemnicą.

Obecnie wojska lotnicze Izraela dysponują 9 F-35I, wchodzącymi w skład 140. eskadry myśliwskiej Złoty Orzeł, stacjonującej w bazie Nevatim na pustyni Negev. Gotowość bojową 5 z nich zgłoszono w grudniu 2017. Ostatnie z 50 F-35I zamówionych przez Hejl HaAvir mają dotrzeć do Izraela do końca 2024 (Gotowość bojowa F-35I, 2017-12-07).

Jednym z zadań, do jakich przewidziane są F-35I jest przekazanie dowództwu trójwymiarowego obrazu przestrzeni bitewnej, a następnie obezwładnienie nieprzyjacielskiej obrony powietrznej i sieci łączności. W dalszej kolejności Adiry mają wykrywać i namierzać cele, których zwalczaniem zajmą się inne samoloty bojowe Hejl HaAvir (F-15 i F-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.