Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mirage stacjonują w Ämari

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 maja 2018

3 maja stacjonujący w Estonii lotnicy Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch), pod dowództwem płka Erosa Zaniboniego, zostali zluzowani przez personel francuskich Armée de l'Air.

Francuscy lotnicy podczas ceremonii przejęcia obowiązków obrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich / Zdjęcie: MO Estonii

Rząd w Paryżu wysłał w ramach 47. rotacji Baltic Air Policing cztery Mirage 2000-5 z eskadry myśliwskiej EC 1/2 Cigognes i około 100 ludzi z bazy BA 116 Luxeuil Saint-Sauveur. Dowódcą kontyngentu jest płk Vincent Repolt. Francuzi to jedni z weteranów Baltic Air Policing – bronili nieba nad państwami bałtyckimi sześciokrotnie, w 2007, 2010, 2011, 2013, 2014 i 2016.

Obecność NATO w Estonii i w regionie nigdy nie była tak znacząca jak obecnie, a działania BAP są niezbędnym elementem widocznej obecności NATO i odstraszania na wschodniej granicy Sojuszu. Niezwykle ważne jest to, że jesteście tutaj, a wasz wkład w misję Baltic Air Policing jest nieoceniony – powiedział estoński minister obrony Jüri Luik.

Stacjonujący w Ämari kontyngent ma misję w ramach wsparcia sojuszników z NATO, demonstrując zbiorowe rozwiązania sojusznicze, defensywny charakter NATO, a także stanowi część skutecznej postawy odstraszania NATO – powiedział reprezentujący Sojusznicze Połączone Dowództwo Wojsk Lotniczych gen. bryg. Panagiotis Dimopoulos, z-ca d-cy CAOC w Torrejon w Hiszpanii (Baltic Air Policing pod dowództwem Portugalii , 2018-05-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.