Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec służby PKW Orlik 7

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 sierpnia 2017

30 sierpnia na lotnisku Zokniai, znajdującym się na terenie 1. Aviacijos Bazé Šiauliai (1. Bazie Lotniczej Szawle), personel Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 7 przekazał obowiązki obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing kolegom z US Air Force. Ceremonię zaszczycił swoją obecnością wiceminister obrony narodowej Litwy Vytautas Umbrasas i dowódca US Air Forces in Europe, gen. Tod D. Wolters.

Amerykański F-15C i polski F-16 na lotnisku w Szawlach / Zdjęcie: Antanas Gedrimas, MO LItwy

W ramach 44. rotacji BAP w Szawlach służbę pełniły 4 samoloty wielozadaniowe F-16C Block 52+ Sił Powietrznych ze składu 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Dzisiaj polscy lotnicy zostali zluzowani przez amerykańską 48th Air Expeditionary Group, liczącą ok. 140 oficerów i żołnierzy, której wyposażenie stanowi 7 samolotów myśliwskich F-15C Eagle (PKW Orlik 7 rozpoczął służbę, 2017-05-02).

Dzisiaj samoloty NATO z Šiauliai i Amari strzegą sojuszniczych okrętów na Morzu Bałtyckim i patrolują niebo nad terenami, na których stacjonują sojusznicze grupy bojowe, gotowe wraz z siłami naszych krajów przeciwdziałać agresji. Wiemy wszyscy, że NATO stoi w obronie naszych wspólnych wartości i zasad. Podstawowa zasada jeden za wszystkich i wszyscy za jednego obowiązuje jak zawsze – powiedział Vytautas Umbrasas.

Gen. Wolters pogratulował PKW za to, co robił i nadal robi. Podziękował również litewskim gospodarzom za gościnę i zaangażowanie na rzecz Sojuszu, mówiąc, że pokazuje to, jak ważny jest pokój i dobrobyt. Jako dowódca NATO i obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki z radością witam kontyngent USAF. To wspaniały dzień, w którym możemy świętować przekazanie jednej z najważniejszych misji NATO, chroniącej i zabezpieczającej niebo nad Bałtykiem – dodał gen. Wolters.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.