Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

27 ofiar ataków Izraela w Syrii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 12 maja 2018

Izraelski atak obejmował m.in. cele w rejonie Damaszku. Odpowiadały na nie syryjskie kompleksy przeciwlotnicze / Zdjęcie: SANA

Izraelskie lotnictwo i wojska lądowe zaatakowały w ostatnich dniach kilkadziesiąt celów w Syrii. Największy z ataków miał miejsce w nocy z 9 na 10 maja (Hejl HaAvir zaatakowało cele w Syrii, 2018-05-11). Brało w nim udział 28 samolotów F-15I i F-16I, które – głównie znad terytorium Izraela – wystrzeliły co najmniej 60 pocisków rakietowych, w tym samosterujących średniego zasięgu Delilah. Izraelczycy użyli także 10 rakiet bazowania lądowego. Atak trwał dwie godziny.

W bazie Mezzeh pod Damaszkiem Izraelczykom udało się zniszczyć pojazd kompleksu przeciwlotniczego Pancir-S1. Źródła syryjskie twierdzą, że kompleks był nieuzbrojony po wystrzeleniu wszystkich pocisków i oczekiwał na przeładowanie / Zdjęcie: IAF

Atakowane były przede wszystkim rozmieszczone w Syrii jednostki irańskie, ale także pozycje syryjskich wojsk obrony powietrznej. Według źródeł izraelskich, ataki były odpowiedzią na irański ostrzał rakietowy Wzgórz Golan. Irańczycy twierdzą z kolei, że to atak izraelski był pierwszy.

Fragmenty pocisku kierowanego Spike NLOS, który nie doleciał do celu, demonstrowane przez Syryjczyków

Według różnych źródeł, Irańczycy wystrzelili 9 maja w kierunku okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan ok. 20 pocisków Grad i Fajr-5. Celami były ośrodki rozpoznania radioelektronicznego, bazy lotnictwa i ośrodki dowodzenia. Część z irańskich pocisków została zniszczona przez izraelską obronę powietrzną. Według Izraelczyków, żaden nie dosięgnął celu.

Położenie baz irańskich na terytorium Syrii / Zdjęcie: syriantube

Izraelczycy informują o zniszczeniu w swym ataku wielu celów, w tym irańskiej wyrzutni rakietowej RS30 Uragan i syryjskiego kompleksu przeciwlotniczego Pancir-S1, a także stacji radiolokacyjnej i składu amunicji. Z kolei Syryjczycy twierdzą, że zestrzelili część izraelskich pocisków, a większość ataków była nieskuteczna. Według oficjalnych danych, wszystkie samoloty, które uczestniczyły w operacji, wróciły do baz.

Trasy latającego zbiornikowca KC-707 3J6C i samolotu rozpoznania radioelektronicznego King Air B200 Zufit, które wspierały ataki na obiekty w Syrii / Ilustracja twitter – Manu Gomez

Według niezależnych źródeł syryjskich (centrum monitoringu praw człowieka), w wyniku izraelskich ataków zginęło 27 ludzi. Było wśród nich 11 Irańczyków. Zginęło też 6 żołnierzy syryjskich, w tym 3 oficerów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.