Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Azerbejdżan kupił pociski SOM-B1

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 czerwca 2018

W czasie przygotowań do parady wojskowej, która odbyła się dziś w Baku w Azerbejdżanie z okazji uzyskania przez ten kraj niepodległości, pokazano pocisk samosterujący produkcji tureckiej SOM-B1. Wieziono go na platformie ciężarówki KamAZ. Nie podano, jakiego typu samoloty lotnictwa Azerbejdżanu mogą przenosić te pociski. Nie wiadomo też ile pocisków SOM zamówił Azerbejdżan, który jest ich pierwszym znanym importerem.

Pocisk samosterujący SOM-B1 na ciężarówce KamAZ podczas przygotowań do parady wojskowej w Baku / Zdjęcie: Twitter – Defence_Turk

Pocisk samosterujący SOM (tur. Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat, ang. Stand Off Missile) został opracowany przez państwową kompanię Roketsan przy współpracy z ośrodkiem badawczym Tubitak Sage. Może być uzbrojony w głowice bojowe różnych rodzajów, które może przenosić na odległość do 250 km. W wersji SOM-A jest naprowadzany systemem bezwładnościowo-satelitarnym, uzupełnionym w wersji SOM-B1 czujnikiem optoelektronicznym, używanym w fazie atakowania celu, oraz systemem wymiany danych w locie. Pociski tego typu zintegrowano z samolotami F-4E-2020 i F-16C/D tureckich wojsk lotniczych. W wersji SOM-J pocisk ma być przenoszony przez samoloty wielozadaniowe stealth F-35 (Turcja odebrała pierwszego F-35A, 2018-06-21).

W dzisiejszej ceremonii na placu Azeri w Baku wzięło udział ponad 4 tysiące żołnierzy, 240 pojazdów opancerzonych i systemów rakietowych, ponad 70 samolotów i śmigłowców. Obserwowali ją m.in. politycy i wojskowi z Kazachstanu, Uzbekistanu, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iranu, Iranu, Syrii i Armenii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.