Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Azerbejdżan kupił pociski SOM-B1

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 czerwca 2018

W czasie przygotowań do parady wojskowej, która odbyła się dziś w Baku w Azerbejdżanie z okazji uzyskania przez ten kraj niepodległości, pokazano pocisk samosterujący produkcji tureckiej SOM-B1. Wieziono go na platformie ciężarówki KamAZ. Nie podano, jakiego typu samoloty lotnictwa Azerbejdżanu mogą przenosić te pociski. Nie wiadomo też ile pocisków SOM zamówił Azerbejdżan, który jest ich pierwszym znanym importerem.

Pocisk samosterujący SOM-B1 na ciężarówce KamAZ podczas przygotowań do parady wojskowej w Baku / Zdjęcie: Twitter – Defence_Turk

Pocisk samosterujący SOM (tur. Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat, ang. Stand Off Missile) został opracowany przez państwową kompanię Roketsan przy współpracy z ośrodkiem badawczym Tubitak Sage. Może być uzbrojony w głowice bojowe różnych rodzajów, które może przenosić na odległość do 250 km. W wersji SOM-A jest naprowadzany systemem bezwładnościowo-satelitarnym, uzupełnionym w wersji SOM-B1 czujnikiem optoelektronicznym, używanym w fazie atakowania celu, oraz systemem wymiany danych w locie. Pociski tego typu zintegrowano z samolotami F-4E-2020 i F-16C/D tureckich wojsk lotniczych. W wersji SOM-J pocisk ma być przenoszony przez samoloty wielozadaniowe stealth F-35 (Turcja odebrała pierwszego F-35A, 2018-06-21).

W dzisiejszej ceremonii na placu Azeri w Baku wzięło udział ponad 4 tysiące żołnierzy, 240 pojazdów opancerzonych i systemów rakietowych, ponad 70 samolotów i śmigłowców. Obserwowali ją m.in. politycy i wojskowi z Kazachstanu, Uzbekistanu, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iranu, Iranu, Syrii i Armenii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra