Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezydent Erdogan – podpisaliśmy kontrakt na dostawy S-400

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 sierpnia 2017

25 lipca 2017 przemawiając do parlamentarzystów prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział: Podjęliśmy z Rosją kroki na tej drodze. Umowa została podpisana. Z woli Boga zobaczymy w naszym kraju pociski S-400 i będziemy podążać w kierunku ich produkcji w naszym kraju. Jak zauważa Kerry Herschelman – waszyngtoński korespondent renomowanego magazynu Jane’s Defence Weekly (wydanie z 2 sierpnia 2017), analizujący te sprawę – Erdogan nie wymienił jednak dokładnej daty podpisania hipotetycznego kontraktu.

Wedle wstępnego porozumienia z Rosją, Turcja otrzyma w przyszłym roku dwie baterie S-400 / Zdjęcie: TASS

Prezydent Turcji uprzedzając ogień zaporowy Amerykanów dodał, że  nic nie może zapobiec uzbrojeniu się jego kraju w Rosji. – Dlaczego ma to spowodować jakiekolwiek spięcia? Każdy kraj ma prawo wybrać idealne rozwiązanie dla swojego bezpieczeństwa – wyjaśniał Erdogan, powołując się na przykład Grecji, która jest członkiem NATO, a jednocześnie od lat posługuje się rosyjskimi zestawami OP S-300 (Umowa Turcji z Eurosam, 2017-07-16).

Co ciekawe, Erdogan w tym samym wystąpieniu podał, że Turcja nie była w stanie porozumieć się z USA w kwestii zakupu odpowiedniego systemu obrony powietrznej i właśnie dlatego poszukała stosownej alternatywy. Jak podaje Jane’s, powołując się na dane agencji Bloomberg, wedle wstępnego porozumienia z Rosją, Turcja otrzyma w przyszłym roku dwie baterie S-400, zaś dwie następne wyprodukuje już u siebie, we własnych zakładach. Rosja na razie wstrzymuje się przed oficjalnymi komentarzami w tej sprawie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył 25 lipca rosyjskiej agencji Sputnik, że Moskwa nie będzie komentowała wystąpienia Erdogana.

Amerykanie tymczasem podkreślają, że S-400 nie jest i nie będzie kompatybilny i interoperacyjny z systemami obrony przeciwlotniczej Sojuszu Atlantyckiego. Jane’s przynosi, jako dopełnienie sprawy, wiadomość o wypowiedzi na ten temat amerykańskiego generała korpusu piechoty morskiej Josepha Dunforda, który na dwa dni przed wystąpieniem Erdogana, występując na forum konferencji w Aspen w Kolorado stwierdził, że informacje medialne o możliwości zakupu przez Ankarę systemów S-400 są nieprawdziwe.

Agencja Sputnik cytuje dosłownie Dunforda: Informacje medialne na ten temat nie są dokładne. Oni (Turcy - przyp. AL. Altair) nie kupili jeszcze systemu obrony powietrznej S-400 od Rosji. Będą mieli problemy, jeśli to zrobią, ale jeszcze tego nie zrobili.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.