Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezydent Erdogan – podpisaliśmy kontrakt na dostawy S-400

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 sierpnia 2017

25 lipca 2017 przemawiając do parlamentarzystów prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział: Podjęliśmy z Rosją kroki na tej drodze. Umowa została podpisana. Z woli Boga zobaczymy w naszym kraju pociski S-400 i będziemy podążać w kierunku ich produkcji w naszym kraju. Jak zauważa Kerry Herschelman – waszyngtoński korespondent renomowanego magazynu Jane’s Defence Weekly (wydanie z 2 sierpnia 2017), analizujący te sprawę – Erdogan nie wymienił jednak dokładnej daty podpisania hipotetycznego kontraktu.

Wedle wstępnego porozumienia z Rosją, Turcja otrzyma w przyszłym roku dwie baterie S-400 / Zdjęcie: TASS

Prezydent Turcji uprzedzając ogień zaporowy Amerykanów dodał, że  nic nie może zapobiec uzbrojeniu się jego kraju w Rosji. – Dlaczego ma to spowodować jakiekolwiek spięcia? Każdy kraj ma prawo wybrać idealne rozwiązanie dla swojego bezpieczeństwa – wyjaśniał Erdogan, powołując się na przykład Grecji, która jest członkiem NATO, a jednocześnie od lat posługuje się rosyjskimi zestawami OP S-300 (Umowa Turcji z Eurosam, 2017-07-16).

Co ciekawe, Erdogan w tym samym wystąpieniu podał, że Turcja nie była w stanie porozumieć się z USA w kwestii zakupu odpowiedniego systemu obrony powietrznej i właśnie dlatego poszukała stosownej alternatywy. Jak podaje Jane’s, powołując się na dane agencji Bloomberg, wedle wstępnego porozumienia z Rosją, Turcja otrzyma w przyszłym roku dwie baterie S-400, zaś dwie następne wyprodukuje już u siebie, we własnych zakładach. Rosja na razie wstrzymuje się przed oficjalnymi komentarzami w tej sprawie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył 25 lipca rosyjskiej agencji Sputnik, że Moskwa nie będzie komentowała wystąpienia Erdogana.

Amerykanie tymczasem podkreślają, że S-400 nie jest i nie będzie kompatybilny i interoperacyjny z systemami obrony przeciwlotniczej Sojuszu Atlantyckiego. Jane’s przynosi, jako dopełnienie sprawy, wiadomość o wypowiedzi na ten temat amerykańskiego generała korpusu piechoty morskiej Josepha Dunforda, który na dwa dni przed wystąpieniem Erdogana, występując na forum konferencji w Aspen w Kolorado stwierdził, że informacje medialne o możliwości zakupu przez Ankarę systemów S-400 są nieprawdziwe.

Agencja Sputnik cytuje dosłownie Dunforda: Informacje medialne na ten temat nie są dokładne. Oni (Turcy - przyp. AL. Altair) nie kupili jeszcze systemu obrony powietrznej S-400 od Rosji. Będą mieli problemy, jeśli to zrobią, ale jeszcze tego nie zrobili.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.