Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja odebrała pierwszego F-35A

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 czerwca 2018

W Fort Worth odbyła się dziś uroczystość przekazania Turcji pierwszego z zamówionych samolotów wielozadaniowych stealth Lockheed Martin F-35A. Wziął w niej udział Serdar Demirel z tureckiej podkomisji ds. przemysłu obronnego (SSM) i szef sztabu generalnego gen. mjr Reha Ufuk Er oraz prezes Lockheed Martina, Marillyn Hewson. - Turcja przeznaczyła znaczne środki finansowe na partnerstwo z USA i wnosi ogromny wkład do programu JSF. Turecki przemysł ma istotny wpływ na jego efektywność kosztową – powiedział Serdar Demirel. Gen. Reha Ufuk Er dodał, że F-35A zapewni lepszą interoperacyjność tureckich sił zbrojnych z NATO.

Uroczystość rozpoczęła się od zademonstrowania flag i odegrania hymnów narodowych. Później zespół zagrał turecką muzykę tradycyjną, gdy tancerze wystąpili w skórzanych skrzydłach ptaków. W końcu kurtyna opadła, odsłaniając pierwszego tureckiego F-35A (nr ser. AT-01, nr USAF 15-5219, nr turecki 18-0001). Z lewej – bomba kierowana Boeing JDAM, z prawej turecki pocisk samosterujący SOM-J / Zdjęcie: Lockheed Martin

Dzisiejsza uroczystość miała charakter czysto oficjalny. Dwa pierwsze z wyprodukowanych dla Turcji F-35A nie trafią bowiem szybko do tego kraju. Wkrótce mają zostać przebazowane do bazy USAF Luke w Arizonie, gdzie posłużą do szkolenia tureckich instruktorów i pilotów (do tej pory ich szkolenie było realizowane w bazie Eglin na Florydzie). Dopiero po zakończeniu tej fazy szkolenia samoloty mają przelecieć do Turcji.

W ramach programu JSF Turcja ma otrzymać setkę samolotów F-35A. Zamówienie na 30 z nich zostało już potwierdzone. Jego realizacja jest jednak zagrożona z przyczyn politycznych. Z powodu zakupienia przez Turcję rosyjskich kompleksów obrony powietrznej S-400 Kongres USA próbuje bowiem zablokować dostawy najnowszych amerykańskich samolotów. Póki co Pentagon zdecydował jednak o przeczekaniu protestów polityków i wywiązaniu się z wcześniej zawartych umów.

Pierwszy turecki F-35A ma trafić do docelowej bazy w trzecim kwartale 2019. Gotowość bojową powinien osiągnąć do końca 2020. O ile inaczej nie zdecydują politycy, tureccy piloci będą już wówczas szkoleni we własnym kraju (Turcja z S-400, bez F-35?, 2018-06-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra