Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy lot F-35A dla Turcji

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 maja 2018

10 maja 2018 o 14:47 czasu lokalnego z lotniska fabrycznego Lockheed Martina w Fort Worth do swego dziewiczego lotu wystartował pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A (AT-1) przeznaczony dla wojsk lotniczych Turcji (nr ser. 18-0001). Za jego sterami zasiadał pilot doświadczalny US Navy kmdr Tony Wilson. Lot potrwał ponad godzinę. Samolot wylądował o 16:00 czasu lokalnego.

Pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A przeznaczony dla lotnictwa wojskowego Turcji w dziewiczym locie. Ft. Worth, 10 maja 2018 / Zdjęcie: Clinton White

Według agencji Anadolu, pierwszy F-35A Turcy mają odebrać oficjalnie 21 czerwca na terenie USA. Dwaj tureccy piloci przechodzą obecnie szkolenie, w tym w uzupełnianiu paliwa w locie, by móc przelecieć bez międzylądowania z USA do 7. Bazy Lotnictwa Bojowego we wschodniej prowincji Malatya. Ma to nastąpić we wrześniu 2019, gdy gotowe będą dwa samoloty.

Dostawa F-35A do Turcji ma zostać zrealizowana mimo sprzeciwu wielu wielu polityków amerykańskich, którzy wzywają do zerwania umowy ze względu na zamówienie przez Turcję rosyjskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400. Turcja zamówiła 4 baterie S-400 w grudniu 2017. Pierwsze dostawy zaplanowano na pierwszy kwartał 2020. Ankara nie zrezygnowała z zamówienia mimo zaoferowania przez USA kompleksów MIM-104 Patriot.

Turcja zobowiązała się do zakupu 100 F-35A. W ich produkcji znaczący udział będą miały tureckie przedsiębiorstwa zbrojeniowe, w tym Aselsan, Kale Aviation, Microwave and Electronic Systems (MiKES), Roketsan i Turkish Aerospace Industries (TAI). Wartość ich prac szacuje się na 12 mld USD. Ważnym warunkiem dokonania ostatecznego zamówienia jest udostępnienie Turcji kodów źródłowych oprogramowania samolotów. Na razie Turcja potwierdziła zamówienie 14 F-35A (Koniec prób F-35, 2018-04-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.