Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wybuch SM-2 na fregacie Sachsen

Wypadki, Marynarka wojenna, 28 czerwca 2018

21 czerwca 2018 w czasie ćwiczeń za kołem podbiegunowym u wybrzeży Norwegii doszło do wybuchu pocisku SM-2 MR Block IIIA wystrzeliwanego z pokładu fregaty obrony powietrznej FGS Sachsen (F219). Pierwszy z pocisków wystartował bez problemów, a drugi – pomimo uruchomienia silnika startowego – pozostał w kontenerze startowym wyrzutni pionowego startu (VLS) typu Mk 41. Wybuch wywołał pożar i poważne zniszczenia.

Wybuch silnika pocisku SM-2 w wyrzutni Mk 41 w przedniej części fregaty FGS Sachsen spowodował pożar i poważne zniszczenia / Zdjęcie: Deutsche Marine

Straty zostały ograniczone przez automatyczne systemy gaśnicze. Zadziałały też zabezpieczenia pocisku. Nie doszło do wybuchu jego głowicy bojowej, co mogłoby spowodować znacznie poważniejsze szkody. Żaden z członków załogi nie został ranny.

Osmalony kadłub fregaty FGS Sachsen i uszkodzona wyrzutnia pionowego startu typu Mk 41 / Zdjęcie: Deutsche Marine

Uszkodzona fregata Sachsen i – także uczestnicząca w ćwiczeniach – fregata ZOP FGS Lubeck (F214) zawinęły rankiem 22 czerwca do norweskiego portu Harstad. Tam oceniono zniszczenia powstałe w wyniku wypadku. Próbowano też wstępnie określić przyczyny awarii pocisku. Gdy uznano, że okręt może bezpiecznie pływać, jednostka skierowała się do rodzimego portu Wilhelmshaven na Morzu Północnym (Testy morskie Sachsen-Anhalt, 2018-02-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.