Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Emden kończy służbę

Marynarka wojenna, 04 grudnia 2013

Niemiecka fregata typu Bremen, Emden (F210), została wycofana ze służby. Okręt pozostawał w linii przez 30 lat.

Fregaty typu Bremen mają 130,5 m długości i 14,6 m szerokości. Ich wyporność wynosi 3680 t. Rozwijają prędkość 30 w. Załogę stanowi 219 oficerów i marynarzy. Na ich uzbrojenie składa się m.in. 76-mm działo morskie Oto Melara Mk 75, pociski RGM-84 Harpoon i RIM-7M Sea Sparrow oraz torpedy Mk46 / DM4A1. Okręt i hangar lotniczy zostały przystosowane tak, aby na pokładach okrętów bazowały 2 śmigłowce Westland Sea Lynx Mk 88 / Zdjęcie: MO Niemiec

Uroczystość wycofania Emden ze służby odbyła się przed kilkoma dniami na terenie bazy Deutsche Marine (marynarki wojennej Niemiec) w Wilhelmshaven na północy kraju, która jednocześnie była portem macierzystym okrętu. Emden była jedną z 8 niemieckich fregat typu Bremen, przyjmowanych do służby w latach 1982-1990. Jednostki te są sukcesywnie wycofywane z linii, robiąc miejsce nowym F125 (Stępka pod F125 położona , 2011-11-06, Budowa F125 rozpoczęta, 2011-05-12).

Emden została przyjęta do służby 7 października 1983. Przez 30 lat okręt przeszedł 1,4 mld km, odwiedzając porty morskie w blisko 50 państwach. Z ostatniej misji fregata powróciła w czerwcu br. Od tego czasu trwały przygotowania do jej wycofania z linii. Warto zaznaczyć, że Emden dwukrotnie brała udział w unijnej antypirackiej operacji morskiej Atalanta (Zmiana dowództwa operacji Atalanta, 2013-08-09, Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19).

Dalszy los Emden nie jest znany. Tradycyjnie w tego typu przypadkach, Deutsche Marine rozważa dwie opcje: odsprzedaż okrętu wybranemu państwu trzeciemu lub też jego zezłomowanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.