Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmiana formuły i przyspieszenie programu Homar

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 lipca 2018

Decyzją szefa resortu, Mariusza Błaszczaka, MON postanowiło rozpocząć negocjacje ze stroną  amerykańską w celu przyspieszenia dostawy Dywizjonowych Modułów Ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar.

Do tej pory negocjacje w sprawie pozyskania wyrzutni odbywały się z Konsorcjum, którego liderem była Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z Hutą Stalowa Wola, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu, Mesko i WB Electronics. W ramach programu Homar dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km / Rysunek: MON

Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zakończyć postępowanie prowadzone według przyjętej w 2015 procedury i natychmiast rozpocząć negocjacje z amerykańską stroną rządową. Zmiana sposobu zakupu wyrzutni przez MON pozwoli na terminową dostawę sprzętu i zapewnienie zdolności Wojsk Rakietowych i Artylerii w tym obszarze.

Jeszcze w tym tygodniu delegacja MON, na czele z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem odpowiedzialnym za modernizację techniczną Wojska Polskiego, uda się do USA. Jej zadaniem będzie rozpoczęcie rozmowy w sprawie realizacji programu Homar w oparciu o rozwiązanie High Mobility Artillery Rocket System – HIMARS (HIMARS i AMRAAM dla Polski, 2017-11-29).

Przyczyną rezygnacji z dotychczasowego sposobu pozyskania wyrzutni są m.in. oczekiwania finansowe ze strony potencjalnych Wykonawców, w tym zagranicznych, przekraczające środki, które MON zabezpieczyło na ten cel w momencie uruchamiania zadania, czyli na początku 2015. W toku prowadzonych negocjacji nie było możliwe porozumienie co do wszystkich postanowień umowy oraz wymagań dotyczących ochrony podstawowego interesu państwa. 

Na podstawie informacji MON


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.