Konsorcjum, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., zarekomendowało amerykański koncern Lockheed Martin do dalszych rozmów w realizacji programu dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) Homar.
Otwiera to drogę do złożenia przez konsorcjum z PGZ na czele oferty do Inspektoratu Uzbrojenia MON i uruchomienia przez Ministerstwo Obrony Narodowej procedury na szczeblu goverment-to-goverment (umowy między rządami Polski i USA) w zakresie pozyskania zgód administracji Stanów Zjednoczonych Ameryki na udział koncernu Lockheed Martin w realizacji programu Homar.
Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie Homar to jeden z kluczowych programów ujętych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. W ramach programu Homar MON planuje zakup 3 dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (Nowy PMT, 2016-10-19).
W toku negocjacji PGZ za najkorzystniejszą w zakresie spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP i transferu technologii uznała ofertę złożoną przez Lockheed Martina i wczoraj formalnie wybrała ten podmiot jako partnera dedykowanego do realizacji DMO WWR Homar, który najprawdopodobniej dostarczy wyrzutnie HIMARS, pociski i system kierowania wyrzutnią. Wybór ten otwiera drogę do dalszych negocjacji z Lockheed Martinem, a także do sformułowania finalnej propozycji konsorcjum dla IU MON w celu wynegocjowania, a zarazem ustalenia wszystkich postanowień umowy (Aeromobilna HIMARS, 2017-06-14).
Przedstawiciele Lockheed Martina nie komentują na razie zamieszczonego wyżej oświadczenia.