Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35A przybyły do Australii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 grudnia 2018

Dzisiaj do Williamtown w Australii przyleciała pierwsza para wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II przeznaczonych dla rodzimych wojsk lotniczych (n-ry takt. A35-009 i A35-010). Ich lot do kraju rozpoczął się 3 grudnia w bazie US Air Force Luke w Arizonie. Samoloty wykonały następnie międzylądowanie w bazie Hickam na Hawajach. Stamtąd przybyły na macierzyste lotnisko, gdzie lądowały w asyście Hornetów. W trackie przelotu F-35A pobierały paliwo z wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego KC-30A.

Dwa pierwsze F-35A RAAF przybyły do kraju 10 grudnia / Zdjęcia: MO Australii  

W uroczystym powitaniu F-35A w Australii udział wzięli minister obrony Christopher Pyne, gubernator generalny Związku Australijskiego Sir Peter Cosgrove, gubernator Nowej Południowej Walii David Hurley, minister przemysłu obronnego Steven Ciobo, szef Sił Obronnych gen. Angus Campbell i dowódca RAAF (królewskich wojsk lotniczych Australii) marsz. lotnictwa Gavin Davies.

To najbardziej zaawansowany, wielozadaniowy samolot bojowy stealth na świecie. To największy program zakupowy w historii RAAF, będący kluczowym przedsięwzięciem w budowaniu zdolności obronnych Australii – powiedział minister Pyne. Najbliżsi sąsiedzi Australii – Japonia i Republika Korei – także są w trakcie pozyskiwania F-35A i podzielają dążenie Australii do wspólnych interesów strategicznych, bezpieczeństwa i ekonomicznych – dodał Christopher Pyne.

Rząd w Canberrze postanowił nabyć 72 F-25A za sumę 17 mld AUD. Wejdą one do wyposażenia 3 Squadronów (eskadr) operacyjnych RAAF z baz Williamtown (3. Sqn i 77. Sqn) i Tindal (75. Sqn) oraz eskadry szkoleniowej (2. OCU), także stacjonującej w Williamtown, zastępując w służbie myśliwce F/A-18A/B Hornet.

Osiągnięcie wstępne zdolności operacyjnej przez F-35A RAAF z 3. Sqn planowane jest w grudniu 2020. Samoloty mają być przystosowane do przenoszenia kierowanych pocisków powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder i AIM-120 AMRAAM oraz bomb JDAM i SDB. Wszystkie 72 samoloty mają osiągnąć całkowitą zdolność operacyjną do 2023.

RAAF mają obecnie na stanie 10 F-35A, z których większość używana jest do szkolenia pilotów i personelu obsługowego w Luke. Canberra bierze pod uwagę zakup jeszcze 28 F-35A, które weszłyby do wyposażenia 1. Sqn z bazy Amberley, zastępując eksploatowane obecnie samoloty F/A-18F Super Hornet (Pierwszy F-35A dla 3. squadronu RAAF, 2018-09-20).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.