Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

H-36 tankuje z KC-130H

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 20 grudnia 2018

Wojska lotnicze Brazylii rozpoczęły próby tankowania w locie śmigłowca H-36 z samolotu KC-130H.

Śmigłowiec H-36 Caracal podczas symulowanych prób tankowania z samolotu KC-130H / Zdjęcie: FAB

Força Aérea Brasileira (FAB) rozpoczęły 10 grudnia pierwszy etap prób tankowania w locie śmigłowca H-36 Caracal z tankowca KC-130H (10 tys. h nalotu H-36, 2017-09-29). Loty odbywają się bazie lotniczej Galeão w Rio de Janeiro. Bierze w nich udział KC-130J z 1. eskadry 1. Grupy Lotnictwa Transportowego (1°/1°GT) Gordo i śmigłowce H-36 z 1. eskadry 8. Grupy Lotnictwa (1°/8°GAv) Falcão i 3. eskadry 8. Grupy Lotnictwa (3°/8°GAv) Puma.

Celem prób jest dopuszczenie H-36 FAB do wykonywania operacji pobierania nafty z tankowca za pomocą przewodu elastycznego w dzień i w nocy, z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu i bez nich. Załogi obydwu statków powietrznych przeprowadzają szczegółową ocenę ich własności lotnych i pilotażowych w celu określenia bezpiecznej separacji oraz prędkości i wysokości lotu podczas przetaczania paliwa. Podczas pierwszego etapu realizowane są jedynie kontakty na sucho (bez podawania nafty).

W sierpniu grupa około 10 oficerów i żołnierzy FAB przebywała w USA, gdzie zapoznała się z procedurami tankowania śmigłowców w locie. Przed rozpoczęciem prób piloci wykonywali także operacje pobierania nafty wykonując loty w symulatorze.

Pierwszy etap prób tankowania H-36 zakończy się 21 grudnia
 

Zakończenie pierwszego etapu prób tankowania H-36 ma nastąpić 21 grudnia. Kolejny etap zaplanowano w 2019. Wezmą w nim udział także specjaliści Airbusa, którzy wspomogą personel FAB podczas rzeczywistych prób przetaczania nafty i pomogą w szkoleniu pilotów Caracali.

Po pomyślnym zakończeniu badań i dopuszczeniu H-36 do wykonywania tankowania w powietrzu, Brazylia stanie się pierwszym krajem w Ameryce Południowej mającym takie zdolności. Dzięki temu H-36 FAB będą mogły dotrzeć do dowolnego miejsca na terytorium Kraju Kawy i jego wodach terytorialnych w celu przeprowadzenia misji ratunkowych, niesienia pomocy humanitarnej, czy przerzutu wojsk i zaopatrzenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.