Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwackie ultimatum w sprawie F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 stycznia 2019

Ministerstwo Obrony Republiki Chorwacji opublikowało oficjalny komunikat, w którym wyznaczyło Izraelowi ostateczny termin na dostarczenie 12 samolotów F-16C/D Barak, wcześniej używanych przez Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze). Termin upływa 11 stycznia 2019. Samoloty zostały zaoferowane rządowi w Zagrzebiu w ramach międzynarodowego przetargu i zostały wybrane przez Republikę Chorwacji w przejrzystej procedurze – czytamy w oświadczeniu.

Według niepotwierdzonych informacji Amerykanom udało się zablokować sprzedaż ex-izraelskich F-16 (na drugim planie) do Chorwacji / Zdjęcie: MO Chorwacji

Jak twierdzą Chorwaci, państwo Izrael odpowiada za uzyskanie zgody Stanów Zjednoczonych Ameryki na dostawę samolotu skonfigurowanego zgodnie z ustaleniami Republiki Chorwacji. Po otrzymaniu oficjalnego stanowiska od Państwa Izrael Ministerstwo Obrony niezwłocznie poinformuje o nim chorwacką opinię publiczną – mówi komunikat.

W przypadku, gdy z powodu braku zgody między Państwem Izrael a Stanami Zjednoczonymi Republika Chorwacji nie pozyska w/w samolotów, Rząd Republiki Chorwacji anuluje decyzję w sprawie ich zamówienia, z 29 marca 2018.

Wszystko wskazuje na to, że Zagrzeb będzie musiał obejść się smakiem i rozpisać na nowo przetarg na nowe wielozadaniowe samoloty bojowe. Według izraelskiego dziennika Yedioth Ahronoth Izraelczykom nie udało się uzyskać zgody Waszyngtonu na sprzedaż Baraków. W tym tygodniu dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Izraela Udi Adam i szef SIBAT (izraelskiej agencji eksportu uzbrojenia) Michel Ben-Baruch mają odwiedzić Chorwację i poinformować przedstawicieli tamtejszego resortu obrony, że transakcja zostanie anulowana (Impas w sprawie F-16 dla Chorwacji, 2019-01-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.