Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Impas w sprawie F-16 dla Chorwacji

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 stycznia 2019

Chorwacja zażądała od Izraela rozwiązania kwestii sprzedaży 12 używanych przez Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze) samolotów F-16C/D Barak. Transakcja została zablokowana kilka tygodni temu przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki.  

Rząd w Zagrzebiu dał Izraelowi czas do 11 stycznia na rozwiązanie impasu w sprzedaży myśliwców F-16 / Zdjęcie: MO Chorwacji

Według miejscowych mediów chorwackie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że Izrael musi udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie przed 11 stycznia. W przeciwnym razie zamówienie, którego wartość szacowana jest na ok. 500 mln USD, zostanie anulowane. Zdaniem Waszyngtonu Izraelczycy postąpili nieuczciwie, oferując samoloty z własnym wyposażeniem elektronicznym.

Jeśli samoloty nie będą wyposażone tak jak uzgodniliśmy, umowa nie zostanie zrealizowana, a my ogłosimy kolejny przetarg – powiedział przewodniczy chorwackiego parlamentu Gordan Jandroković. Relacje między administracją Trumpa a Izraelem są bardzo bliskie, szczególnie w kwestiach obronnych, ale sprzedaż F-16 dla Chorwacji wciąż pozostaje kością niezgody. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkali się niedawno w Brazylii podczas ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Jaira Bolsonaro, ale nie uzgodnili sposobu rozwiązania impasu (FAB na straży prezydenta, 2018-12-28).

Spodziewamy się w tej kwestii ostatecznych i jasnych stanowisk zarówno Izraela, jak i Stanów Zjednoczonych, a wtedy podejmiemy ostateczną decyzję – stwierdził premier Chorwacji Andrej Plenković. Chorwacki minister obrony Damir Krstičević dodał, że Izrael zagwarantował podczas procesu składania ofert, że administracja USA zaaprobuje sprzedaż F-16. Czy możecie sobie wyobrazić, że nie wierzymy Izraelowi? – zapytał Krstičević, do którego dymisji wzywa opozycja (Amerykanie blokują sprzedaż F-16 do Chorwacji , 2018-12-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.