Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie blokują sprzedaż F-16 do Chorwacji

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 grudnia 2018

Izraelskie media donoszą, że rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki zablokował sprzedaż ex-izraelskich myśliwców F-16C/D Barak dla Chorwacji. Informację taką przekazał dziennikarz Barak Ravid, powołując się na wyższych urzędników rządu Izraela.

Transakcja zakupu ex-izraelskich F-16 przez Chorwację utknęła w martwym punkcie / Zdjęcie: MO Chorwacji

Premierzy Chorwacji i Izraela ogłosili zawarcie umowy w sprawie zakupu 12 używanych przez Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze) samolotów F-16C/D Barak pod koniec marca tego roku. Jednak trzy tygodnie temu w izraelskich mediach zaczęły pojawiać się wiadomości, że Amerykanie blokują umowę i nie zezwalają na sprzedaż samolotów. Według wysokich rangą urzędników izraelskich, Amerykanie są źli, że Izrael razem z F-16C/D zaoferował swoje wyposażenie elektroniczne, dzięki czemu były one znacznie bardziej atrakcyjne od używanych amerykańskich F-16. Według Waszyngtonu Izraelczycy działali nieuczciwie, ponieważ amerykańskie samoloty nie powinny być sprzedawane stronom trzecim bez amerykańskiej zgody.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poruszył tę kwestię podczas ubiegłotygodniowego spotkania z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo w Brukseli. Według źródeł izraelskich Pompeo powiedział wówczas Netanjahu: Jestem za [sprzedażą F-16 Chorwacji], ale sekretarz obrony [James] Mattis jest temu przeciwny – to on to blokuje.

Przedstawiciele chorwackiego resortu obrony powiedzieli swojej prasie, że czują, że utknęli między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Chorwaci są zaniepokojeni, ponieważ już przeznaczono pieniądze w budżecie na zakup, a termin realizacji pierwszego etapu umowy szybko się zbliża. Mimo tego premier Andrej Plenković stwierdził: Dla nas ważne jest to, że ciężar odpowiedzialności za zapewnienie zgody USA leży po stronie Izraela. Nie jesteśmy w szczególnie uciążliwej sytuacji, wszystko, co zrobiliśmy z naszej strony, było prawidłowe. Nie sądzę, że istnieje możliwość, że umowa nie zostanie ostatecznie zatwierdzona.

Ambasada USA w Zagrzebiu wydała następujące oświadczenie: Pracujemy z Izraelem od ponad roku nad szczegółami proponowanego przekazania samolotów F-16. Podczas tych rozmów wyraźnie podkreśliliśmy, na jakich warunkach technicznych możemy je zatwierdzić. W tej chwili bardzo aktywnie współpracujemy z Izraelem i Chorwacją, aby osiągnąć akceptowalne rozwiązanie, które będzie zgodne z chorwackimi potrzebami i zrealizowane w określonym terminie (Chorwacja kupi ex-izraelskie F-16, 2018-03-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.