Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chorwacja kupi ex-izraelskie F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 marca 2018

Chorwacka Rada Obrony na posiedzeniu 27 marca przyjęła izraelską ofertę myśliwców F-16C/D jako najbardziej korzystną i zaleciła rządowi podjęcie odpowiednich decyzji. Rada została zwołana przez prezydent Kolindę Grabar-Kitarović i premiera Andreja Plenkovića, a jednym z tematów był zakup nowych samolotów myśliwskich dla Hrvatsko Ratno Zrakoplowstwa i Protizracnej Obrany (HRZiPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Chorwacji).

Chorwacja kupi 12 używanych izraelskich samolotów F-16 / Zdjęcie: MO Izraela

Rada składa się z Prezydenta Republiki jako dowódcy sił zbrojnych, przewodniczącego parlamentu, premiera, ministra obrony, ministra spraw zagranicznych, ministra finansów, szefa generalnego Sztab Sił Zbrojnych, przewodniczącego sejmowej komisji obrony i doradcę prezydenta ds. obrony.

Zespół ekspertów Ministerstwa Obrony przedstawił studium wykonalności, na podstawie którego Rada zaakceptowała izraelską ofertę jako najbardziej korzystną i zaleciła rządowi przyjęcie decyzji w sprawie zakupu samolotów F-16. W połowie grudnia 2017 parlamentarna Komisja Obrony jednomyślnie wydała pozytywną opinię na temat tego projektu (Izrael oferuje Chorwacji F-16 ACE, 2015-06-22).

Zwracając się do prasy po spotkaniu, prezydent Grabar-Kitarović i premier Plenković oświadczyli, że decyzja została podjęta jednogłośnie, biorąc pod uwagę interesy narodowe, możliwości finansowe i ogólną sytuację w kraju. Myślę, że podejmujemy odpowiedzialną decyzję, która zapewni zdolność HRZiPO [do działania] przez następne 30 lat i więcej – powiedział Andrej Plenković. Damir Krsticevic, minister obrony Chorwacji, powiedział: To historyczna decyzja [...] i projekt gwarantujący bezpieczeństwo i suwerenność Chorwacji.

Jest to trudna decyzja, z którą zwlekało wiele poprzednich rządów i grup politycznych. W ubiegłym roku Rada Obrony postanowiła rozpocząć ten proces, który został przeprowadzony zgodnie z przepisami i prawem. Alokowaliśmy już fundusze na ten cel w budżecie, a teraz będziemy go realizować – dodał premier Plenković.

Nawiązując do oświadczenia złożonego wcześniej przez prezydent Grabar-Kitarović, Plenković powiedział, że Chorwacja byłaby w stanie wybrać droższą ofertę, gdyby gospodarka była silniejsza. Słowa te mają usprawiedliwić odrzucenie szwedzkiego Gripena (wycenionego na 800 mln euro, czyli 3,4 mld zł), używanych F-16, oferowanych przez Grecję i USA i południowokoreańskiego F/A-50 (Chorwacja kupi Gripeny lub FA-50, 2016-12-29).

Jeśli rząd w Zagrzebiu zaakceptuje zalecenie Rady, Chorwacja kupi 12 używanych izraelskich samolotów F-16C/D (10 jedno- i 2 dwumiejscowe), za ok. 420 mln euro (1,7 mld zł). Ich średni wiek wynosi od 25 do 30 lat. Samoloty mają trwałość użytkową 3000 h lotu (Koniec służby Netzów, 2016-12-27).

Według chorwackich mediów izraelska oferta obejmuje również 2 symulatory lotu, szkolenie pilotów i personelu obsługowego oraz uzbrojenie. Pierwsze F-16C/D mają zostać przekazane HRZiPO w 2020. Dostawy mają zakończyć się do 2022. Ex-izraelskie samoloty zastąpią w służbie przestarzałe MiGi-21.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.