Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończono Bull Run

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 lutego 2019

W dn. 30-31 stycznia odbyły się zajęcia zgrywające Batalionowej Grupy Bojowej NATO i 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, pk. Bull Run.

Żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO podczas dwudniowego ćwiczenia, pk. Bull Run / Zdjęcia: st. kpr. Bartosz Grądkowski, st. szer. Dawid Sofiński, 15. GBZmech.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa NATO, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności, zakończyły dwudniowe zajęcia, pk. Bull Run (Kolejna zmiana warty w Bemowie Piskim, 2018-09-21). Głównym celem zajęć było sprawdzenie gotowości pododdziałów do wykonania marszu po wyznaczonej trasie, zapoznanie się z charakterystyką dróg, ukształtowaniem terenu oraz zajęcie rejonu odpowiedzialności, tj. rejon Doliny Rospudy.

Zajęcia rozpoczęły się 30 stycznia od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15. GBZmech. rozpoczęły przemieszczenie po drogach północno – wschodniej części Polski.

Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15. GBZmech. i wojsk sojuszniczych, m.in. 120-mm samobieżne automatyczne moździerze M120K Rak (III KMO RAK wyruszył w Polskę, 2018-01-22), BWP-1, samochody opancerzone HMMWV 4x4, 35-mm zestawy przeciwlotnicze Oerlikon GDF-003, bwp M2 Bradley i czołgi podstawowe M1 Abrams. Żeby nie uszkodzić dróg podczas ćwiczenia pojazdy gąsienicowe przemieszczały się na zestawach niskopodwoziowych, a newralgiczne miejsca pokonywały samodzielnie.

Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem zestawów niskopodwoziowych. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym. Całość działań pododdziałów NATO i 15. GBZmech. została wcześniej uzgodniona z władzami administracji publicznej i była wspierana przez Policję oraz Żandarmerię Wojskową.

Dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne. Zalegający śnieg stwarzał problemy podczas wykonywania manewrów na wąskich drogach. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z punktu dowodzenia w Taktycznym Centrum Operacyjnym 15. GBZmech., którzy mieli możliwość reagowania i współdziałania z innymi służbami podczas wystąpienia ewentualnych zakłóceń.

Na podstawie informacji kpt. Anny Bielak-Pestki, 15. GBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra