Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumunia użytkownikiem BrightNite

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 maja 2019

Spółka Elbit Systems poinformowała, że wojska lotnicze jednego z krajów NATO rozpoczęły użytkowanie wielospektralnych panoramicznych urządzeń obserwacyjnych BrigthNite. Zostały one zabudowane w śmigłowcach IAR 330 Puma (Rumunia wyśle kontyngent do Mali, 2019-01-31).

IAR 330 Puma, ze składu wojsk lotniczych Rumunii, z zabudowanym BrightNite / Zdjęcie: Elbit Systems

Wiele wskazuje na to, że niewymienionym z nazwy użytkownikiem BrigthNite jest Rumunia. Forțele Aeriene Române (wojska lotnicze) eksploatują ponad 50 śmigłowców IAR 330 wyprodukowanych na licencji w zakładach IAR Brașov. Część z nich zmodernizowano do wersji uzbrojonej SOCAT (Sistem Optronic de Cercetare și Anti-Tanc) we współpracy z Elbit Systems. Izraelska spółka jest obecna w Rumunii od ponad 25 lat. W listopadzie 2018 otworzyła czwarty zakład produkcyjny na terenie tego kraju.

BrigthNite jest przeznaczony do operowania w warunkach pogorszonej widoczności. Urządzenie składa się z układu obserwacji przedniej półsfery w podczerwieni (FLIR) i czujników CMOS (cyfrowych układów scalonych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa). Na obraz, jaki widzi pilot na swoim wskaźniku nahełmowym, nałożony jest syntetyczny widok rzeźby terenu i trasy lotu wraz z zagrożeniami, przeszkodami terenowymi, danymi taktycznymi i symbologią. Podstawową zaletą BrigthNite jest zastąpienie ciężkich i niewygodnych okularowych wzmacniaczy obrazu (NVG, Testy BrigthNite, 2016-05-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.