Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hunter – nowy singapurski bwp

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 czerwca 2019

Singapurskie wojska lądowe w 50. rocznicę utworzenia swoich formacji pancernych przedstawiły publicznie najnowszy rodzimej konstrukcji gąsienicowy bwp o nazwie Hunter (ang. myśliwy), który w fazie rozwoju znany był pod roboczym mianem NGAFV – Next-Generation Armoured Fighting Vehicle.

Hunter podczas publicznej prezentacji własności trakcyjnych / Zdjęcie: STELS

Hunter – pierwszy w pełni ucyfrowiony singapurski wóz bojowy był projektowany od 2006 przez tamtejszą Defence Sciences Technology Agency (DSTAS) w mariażu z korporacją zbrojeniową ST Engineering Land Systems – spółką o globalnym zasięgu. Pojazd od samego początku tworzony był z myślą o zastąpieniu wozów M113A2 Ultra (wszechstronnie zmodernizowany wariant singapurski pojazdu wprowadzonego w latach 70. XX wieku) we własnych formacjach pancernych i oczywiście także z rachubami eksportowymi. W teorii pojazd ma operować ramie w ramię z wcześniejszymi singapurskimi bwp – Bionixami II. Prędkość maksymalna Huntera to 70 km/h, zasięg – do 500 km.

Wóz ma masę 29,5 t, długość – 6,9 m, szerokość – 3,4 m, wysokość 3,4 m. Wyposażony jest w bezzałogową zdalnie kierowaną wieżę, a załoga – dowódca (po prawej) i celowniczy (po lewej) umieszczona jest obok siebie w kadłubie, za blokiem silnika i za uplasowanym po lewej – kierowcą. Uzbrojenie wieży tworzy 30 mm działo automatyczne dwustronnie zasilane amunicją przeciwpancerną i rozpryskową plus kaem oraz 8 wyrzutni 76-mm granatów dymnych.

Hunter ma mieć wbudowaną integralną podwójną wyrzutnię ppk (niektóre warianty). Sądząc po stopniu zażyłości Singapuru z izraelską korporacją Rafael – będą to najnowsze odmiany znanych u nas pocisków Spike. Załoga dysponuje możliwością dookólnej obserwacji za pomocą kamer, z których obraz wyświetlany jest na ekranach w formie otwartego horyzontu. Wykryte cele są oznaczane symbolami cyfrowymi i zwalczane według stopnia zagrożenia, które stwarzają, niemal automatycznie. Pełne ucyfrowienie sprawia, że dowódca i celowniczy mogą za pomocą drążka sterować wszystkimi systemami uzbrojenia i nie tylko. Mogą także przejąć funkcję kierowcy, ponieważ jego powinności realizowane są za pomocą systemu drive-by-wire – poprzez komputer.

Prezentacja systemów Huntera / Rysunek: STELS

Nowy singapurski bwp przystosowany jest do działania w polu informacyjnym tworzonym za pomocą własnego systemu C4 wymiany informacji taktycznych, dowodzenia, kierowania i łączności – ARTEMIS. Takiego samego, który otrzymały singapurskie Leopardy 2SG, zakupione w 2008. Oba wozy bojowe mogą więc w pełni współdziałać wymieniając na bieżąco dane o wykrytych celach i pozycjach potencjalnego przeciwnika. Ciekawostką jest to, że zespołem konstrukcyjnym Huntera kierował 34-letni Wiliam Pek.

Minister Obrony Republiki Singapuru – Dr Ng Eng Hek uznał wprowadzenie do służby w pełni cyfrowego Huntera za wejście jego armii kraju do nowej epoki. Pierwsze seryjne egzemplarze trafić mają w 2020 do 42 batalionu pułku pancernego singapurskich wojsk lądowych (Modernizacja singpurskich Leo 2A4, 2011-02-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.