Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kaliningrad ćwiczy

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2019

Według oświadczenia służby prasowej Floty Bałtyckiej Rosji – kaliningradzkie rakietowe baterie nadbrzeżne systemów Bał i Bastion (połączone w jeden kompleks) postawiono w stan alarmu i w wyniku pozorowanej walki zniszczyły one podczas ćwiczeń zakończonych 1 sierpnia zespół okrętów symulowanego potencjalnego przeciwnika.

Kołowy pojazd bojowy systemu Bał z rakietami Uran wychodzi na pozycję startową podczas ćwiczeń w Kaliningradzie

Podano, że pozorantami były duże jednostki Floty Bałtyckiej, które także prowadziły trening bojowy załóg. Sprawdzono przy tym gotowość operacyjną baterii rakietowych, elektronicznie symulowane procedury odpalania rakiet oraz procedury ponownego załadowania pocisków na wyrzutnie. Orężem baterii Bastion są naddźwiękowe pociski P-800 Oniks/Jachont, zaś bronią baterii Bał są pociski H-35, które kiedyś mieliśmy kupić do uzbrojenia naszych okrętów wojennych (Łajka – okręt podwodny nowej generacji, 2019-04-17).

W tym samym czasie – wedle komunikatu służby prasowej Zachodniego Okręgu Wojskowego – ćwiczyły Su-30SM - najnowsze wielozadaniowe samoloty bojowe lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Tym razem ćwiczono precyzyjne ataki na punktowe cele naziemne, takie jak punkty dowodzenia, przeszkody inżynieryjne, grupy wojsk i pojazdów w dzień i w nocy na poligonie we wschodniej części Obwodu Kaliningradzkiego. Do nocnych nalotów zastosowano 80-kg bomby oświetlające FOTAB-100-140. W sumie ćwiczyło 10 załóg kaliningradzkich Su-30SM. Podano przy tym, że w scenariuszu ćwiczeń wykorzystano doświadczenia bojowe rosyjskiego lotnictwa zdobyte podczas akcji przeciwko ekstremistom w Syrii. Co interesując, przy atakach na cele naziemne ćwiczono także manewry obliczone na zdezorientowanie obrony przeciwlotniczej i uniknięcie jej ognia (Nocne pobieranie paliwa nad Kaliningradem, 2019-06-23).

Su-30SM startują do bojowych ćwiczeń nad Obwodem Kaliningradzkim / Zdjęcia: Służba Prasowa Floty Bałtyckiej

Tymczasem, jak podał dziennik Izwiestija, powołując się na moskiewskie ministerstwo obrony, w Obwodzie Kaliningradzkim zostanie sformowany nowy, zbiorczy pułk śmigłowcowy. Jednolitą jednostkę wiropłatową do operacji nad morzem i lądem utworzyć mają dotychczasowe formacje morskich śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych  Ka-27 oraz lądowe poszukiwawczo-ratownicze i transportowo-uderzeniowe Mi-8 i wreszcie szturmowe Mi-24. Taka nowa struktura powinna zdaniem Moskwy lepiej przyczynić się do ochrony i ewentualnej obrony strefy kaliningradzkiej, zwłaszcza, że pułk przezbroić się ma wkrótce w nowe śmigłowce – Mi-35M i Mi-28 oraz Ka-52.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.