Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skuteczny Trophy

Wojska lądowe, 22 lipca 2014

W czasie konfliktu w Strefie Gazy, dużą skutecznością wykazuje się izraelski system obrony aktywnej ASPRO-A/Trophy.

ASPRO-A/Trophy składa się z 4 anten podłużnych radaru i dwóch ruchomych wyrzutni podpocisków / Zdjęcie: Rafael

W trwającej od 17 lipca lądowej fazie operacji Protective Edge (Już 343 ofiary operacji w Strefie Gazy, 2014-07-20), system Trophy, montowany m.in. na czołgach Merkava Mk IV miał zniszczyć co najmniej 4-5 przeciwpancernych pocisków kierowanych, wystrzeliwanych przez bojowników Hamasu w kierunku izraelskich pojazdów opancerzonych. W jednym przypadku zginąć miał żołnierz piechoty, stojący zbyt blisko atakowanego czołgu.

Trophy opracowało Rafael ADS przy współpracy z należącą do Israel Aerospace Industries (IAI) Eltą. Celem systemu jest ochrona izraelskich pojazdów opancerzonych przez pociskami granatników ppanc. i ppk, w tym Kornet-E (Kornet przebił pancerz izraelskiego czołgu, 2010-12-22), dzięki wystrzeleniu strumienia podpocisków, które niszczą nadlatujący cel.

System chroni nie tylko załogi czołgów i transporterów opancerzonych, ale też znajdujące się wokół nich formacje piechoty. Pomaga w tym ukierunkowanie strumienia wybuchu przy odpalaniu podpocisków, które ogranicza – choć nie eliminuje całkowicie – ryzyko obrażeń żołnierzy znajdujących się blisko atakowanego pojazdu.

Trophy znajduje się w wyposażeniu sił zbrojnych Izraela od lata 2009 (Trophy w linii, 2009-08-09). System oferowany jest Siłom Zbrojnym RP m.in. w ramach programu modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2A4. Jego odmiana przeznaczona dla lekkich pojazdów opancerzonych, Trophy LV, prezentowana była podczas tegorocznych paryskich targów Eurosatory 2014 (Eurosatory 2014: Lekki Trophy, 2014-06-22).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.