Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwlotniczy Stryker w październiku

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 sierpnia 2019

Podczas październikowych targów AUSA po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie prototyp transportera Stryker w wariancie przeciwlotniczym. Wprowadzenie pojazdu do uzbrojenia pozwoli odbudować obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu w US Army.

Moduł uzbrojenia IM-SHORAD jest rekonfigurowany, co pozwala na modyfikację zestawu przenoszonego uzbrojenia i detektorów / Zdjęcie: Leonardo DRS

Pojazd nazwany IM-SHORAD (Initial-Maneuver-Short Range Air Defense) został opracowany przez Leonardo DRS i Mooga. Uzbrojony jest w bezzałogową wieżę z 30-mm armatą automatyczną M230 oraz wyrzutniami pocisków Stinger i Hellfire. Do wykrywania i śledzenia celów służy radar i głowica optoelektroniczna. W przyszłości planowane jest uzbrojenie wozu w nowocześniejsze typy pocisków i broń laserową.

Przyjęcie do uzbrojenia IM-SHORAD zakończy 15-letnią lukę w zdolnościach US Army, powstałą po wycofaniu ostatnich zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Zmiany jakie zaszły w tym czasie na polu walki wymagają wyspecjalizowanych środków OP do zwalczania bezzałogowców i innych statków powietrznych i pocisków na bliskim dystansie.

W bieżącym roku do uzbrojenia ma trafić 9 prototypów pojazdu. Dowództwo US Army planuje zakup nawet 144 IM-SHORAD do 2024 (IM-SHORAD od Leonardo, 2018-07-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.