Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2019: Zmodernizowany Warrior

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2019

Lockheed Martin prezentuje podczas targów DSEI 2019 propozycję modernizacji brytyjskiego bojowego wozu piechoty FV510 Warrior. Brytyjczycy zamierzają zmodernizować go w ramach programu Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP).

Początkowo planowano zmodernizować 380 Warriorów. Cięcia budżetowe i redukcje British Army zmniejszyły plany modernizacyjne do maksymalnie 265 pojazdów / Zdjęcie: Lockheed Martin

Najważniejszym elementem modernizacji jest nowy system wieżowy. Oryginalna wieża z armatą L21A1 kal. 30 mm jest uważana za największą słabość brytyjskich Warriorów. Stąd konieczność wymiany tego elementu. Lockheed Martin zastosował w prezentowanej modernizacji wieżę pochodzącą z bojowego wozu rozpoznawczego Ajax. Jej główne uzbrojenie stanowi 40-mm armata automatyczna CT40 zasilana amunicją teleskopową. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach. Skuteczność ognia podnosi w pełni cyfrowy system kierowania ogniem z kamerami termowizyjnymi. Świadomość sytuacyjną załogi ma zwiększyć dookólny system kamer umożliwiający obserwację w promieniu 360° wokół pojazdu (Armata dla Ajaxa, 2016-03-22).

Zmianom uległa także ochrona balistyczna pojazdu. Zmieniono układ pancerza, który ma teraz budowę modułową. W relatywnie krótkim czasie można dostosować opancerzenie do zaistniałej sytuacji. Wnętrze pojazdu pokryto wykładzinami przeciwodłamkowymi. Z kolei zmiany zastosowane na stanowiskach załogi poprawiają ergonomię i wygodę pracy.

Lockheed Martin został wskazany na wykonawcę modernizacji bwp Warrior w 2011. W tym czasie program napotkał liczne problemy, przez co zanotowano opóźnienie. Według publikowanych informacji większość z nich udało się już zażegnać. W ciągu najbliższych 18 miesięcy pojazd powinien zostać w pełni dopracowany i gotowy do akceptacji przez brytyjski resort obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.