Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEI 2019: Zmodernizowany Warrior

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2019

Lockheed Martin prezentuje podczas targów DSEI 2019 propozycję modernizacji brytyjskiego bojowego wozu piechoty FV510 Warrior. Brytyjczycy zamierzają zmodernizować go w ramach programu Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP).

Początkowo planowano zmodernizować 380 Warriorów. Cięcia budżetowe i redukcje British Army zmniejszyły plany modernizacyjne do maksymalnie 265 pojazdów / Zdjęcie: Lockheed Martin

Najważniejszym elementem modernizacji jest nowy system wieżowy. Oryginalna wieża z armatą L21A1 kal. 30 mm jest uważana za największą słabość brytyjskich Warriorów. Stąd konieczność wymiany tego elementu. Lockheed Martin zastosował w prezentowanej modernizacji wieżę pochodzącą z bojowego wozu rozpoznawczego Ajax. Jej główne uzbrojenie stanowi 40-mm armata automatyczna CT40 zasilana amunicją teleskopową. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach. Skuteczność ognia podnosi w pełni cyfrowy system kierowania ogniem z kamerami termowizyjnymi. Świadomość sytuacyjną załogi ma zwiększyć dookólny system kamer umożliwiający obserwację w promieniu 360° wokół pojazdu (Armata dla Ajaxa, 2016-03-22).

Zmianom uległa także ochrona balistyczna pojazdu. Zmieniono układ pancerza, który ma teraz budowę modułową. W relatywnie krótkim czasie można dostosować opancerzenie do zaistniałej sytuacji. Wnętrze pojazdu pokryto wykładzinami przeciwodłamkowymi. Z kolei zmiany zastosowane na stanowiskach załogi poprawiają ergonomię i wygodę pracy.

Lockheed Martin został wskazany na wykonawcę modernizacji bwp Warrior w 2011. W tym czasie program napotkał liczne problemy, przez co zanotowano opóźnienie. Według publikowanych informacji większość z nich udało się już zażegnać. W ciągu najbliższych 18 miesięcy pojazd powinien zostać w pełni dopracowany i gotowy do akceptacji przez brytyjski resort obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra