Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Armata dla Ajaxa

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Strategia i polityka, 22 marca 2016

Brytyjczycy odebrali pierwszą 40-mm armatę do amunicji teleskopowej systemu CTAS, przeznaczoną dla nowych gąsienicowych wozów rozpoznawczych Ajax.

Nowa 40-mm armata napędowa CTAS, przystosowana do strzelania amunicją teleskopową stanowić będzie uzbrojenie 245 wozów rozpoznawczych z 589 nowych pojazdów opancerzonych rodziny Ajax zamówionych za 3,5 mld GBP przez brytyjskie siły zbrojne w General Dynamics UK / Zdjęcie: MO W. Brytanii

CTA International (CTAI) – spółka joint venture, w której po 50% udziałów mają BAE Systems i Nexter Systems – przekazała Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii pierwszą seryjną 40-mm armatę napędową, zasilaną amunicją teleskopową (Cased Telescoped Cannon System). Uroczystość odbyła się w zakładach CTAI w Bourges we Francji.

British Army zamówiła 515 nowych armat systemu CTAS (Case Telescoped Armament System), które stanowić będą uzbrojenie 245 nowych wozów rozpoznawczych Ajax (nowa nazwa FRES/SV Scout) i modernizowanych bojowych wozów piechoty FV510 Warrior (Otwarto wytwórnię Ajaxów, 2016-03-08). Jest to pierwsze całkowicie nowe działo zamówione przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii od lat 1960.

CTAS ma nowatorską konstrukcję, podobnie jak przeznaczona dla niej 40-mm amunicja, produkowana przez BAE Systems w zakładach w Washington w hrabstwie Tyne and Wear i w Glascoed w Walii.

40-mm nabój teleskopowy ma pocisk całkowicie ukryty wewnątrz łuski, dzięki czemu jego długość całkowita jest mniejsza. W przeciwieństwie od dotychczas używanej 30-mm amunicji, pocisk burzący większego kalibru mieści więcej materiału wybuchowego, dzięki czemu jego siła rażenia jest czterokrotnie wyższa.

Obecnie trwają prace nad amunicją przeciwpancerną i szkolną dla nowej armaty. Próby kwalifikacyjne przechodzi już 40-mm teleskopowa amunicja programowalna i burząca. Ta pierwsza ma służyć do zwalczania lekkich pojazdów i razić piechotę rozśrodkowaną nawet na obszarze ponad 125 m2. Drugi pocisk z zapalnikiem uderzeniowym może na dystansie 1500 m przebić 210-mm warstwę betonu. CTAI pracuje także nad amunicją programowalną, przeznaczoną do zwalczania bezzałogowych statków latających, lekkich samolotów i śmigłowców, o zasięgu skutecznym 4000 m.

Armata CTAS ma obrotową komorę nabojową. Amunicja jest podawana w położeniu obróconym o 90° względem osi lufy, a następnie obracana do położenia do strzału. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń w pojeździe, a tym samym pomieścić w nim większą liczbę amunicji lub wyposażenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.