Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Griffin II w programie MPF

Wojska lądowe, 23 września 2019

Podczas wystawy Modern Day Marine koncern General Dynamics zaprezentował koncepcję lekkiego czołgu Griffin II. Pojazd ten jest jedną z propozycji w ramach programu Mobile Protected Firepower (MPF) na pojazd wsparcia dla brygadowych zespołów bojowych piechoty.

Griffin II ma być uzbrojony w armatę gładkolufową XM260 kal. 120 mm, która może stać się również uzbrojeniem czołgu M1 / Zdjęcie: Twitter – Jimkir

W ramach programu MPF US Army zamierzają pozyskać nawet kilkaset pojazdów, mających uzupełnić w linii czołgi M1 Abrams. Wozy mają wejść w skład brygad piechoty, tym samym zwiększając ich siłę ognia. Jednocześnie mają być lżejsze od czołgów podstawowych, co wpłynie na łatwiejszy transport i niższą cenę nowej konstrukcji.

US Army poszukują pojazdu gąsienicowego o masie do 38 t, uzbrojonego w 105- lub 120-mm armatę gładkolufową i z opancerzeniem zapewniającym ochronę przed bronią małokalibrową. Nieoficjalnie udziałem w programie jest zainteresowany także USMC.

Konkurentem Griffina II jest Expeditionary Light Tank, którego konstrukcję oparto o podwozie wywodzące się z bwp ASCOD 2. Zaś wieża ze 120-mm armatą jest wzorowana na rozwiązaniu z czołgu M1, ale jest znacznie lżejsza. Znane jest zdjęcie z prób ogniowych prototypu Griffina II, którego wieża różni się od pokazanej podczas MDM. Producent jednak nie zaprezentował jednak oryginalnego pojazdu (Kontrakty na MPF, 2018-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.