Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Medyczny C-5M

Lotnictwo wojskowe, 26 września 2019

Dowództwo lotnictwa transportowego US Air Force prowadzi badania nad możliwością użycia transportowców C-5M Super Galaxy do transportu rannych. Dotychczas do zadań takich używane są C-130 Hercules, C-17 Globemaster i KC-135 Stratotanker.

W ładowni C-5M Super Galaxy może pomieścić się ponad 100 rannych, w tym 89 na noszach / Zdjęcie: USAF 

Wojsko rozpoczęło oficjalny proces oceny C-5M jako samolotu ewakuacji medycznej w grudniu 2018, od lotu próbnego w bazie Travis AFB w Kalifornii, w którym uczestniczyły zespoły medyczne US Air Force. Kolejny lot testowy odbył się w marcu w bazie Scott, w Illinois.

Jak wykazano ich trakcie, w ładowni C-5M może pomieścić się ponad 100 rannych, w tym 89 na noszach, leżących na podłodze ładowni. Dla porównania – C-17 mieści 48 par noszy, a C-130 – tylko 15. Użycie C-5M do zadań ewakuacji medycznej pozwoliłoby US Air Force zabrać na pokład cały personel szpitala polowego lub wielu pacjentów (Testy KC-46A z C-5M, 2019-06-20).

Amerykanie używali już Galaxy do tego typu misji podczas wojny w Wietnamie, jednak wówczas nie używano do tego celu całej ładowni. Obecnie, po modernizacji do wersji Super Galaxy, instalacja pokładowa zapewnia wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania modułów do intensywnej opieki medycznej. Oprócz tego na pokładzie C-5M można przewozić urządzenia do oczyszczania wody, koce, namioty i nosze, umożliwiające niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, takich jak np. huragan Katrina, który spustoszył Nowy Orlean w 2005, czy huragan Dorian, który niedawno uderzył w Bahamy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.