Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Ronald Reagan i chińskie okręty

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 29 września 2019

Wietnamczyk Duan Dang opublikował zdjęcie satelitarne z 28 września 2019 płynącego po Morzu Południowochińskim amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan (CVN-76, Powrót USS Ronald Reagan z testów, 2018-05-21) śledzonego przez okręty chińskie. Lotniskowiec znajduje się w pobliżu wysp Spratly. Towarzyszą mu m.in. dwa krążowniki USS Chancellorsville i USS Antietam. W pobliżu operuje także USS Wayne E. Meyer.

Zdjęcie satelitarne pokazujące położenie lotniskowca USS Ronald Reagan (CVN-76) i śledzących go okrętów chińskich (po lewej). Lotniskowcowi towarzyszą m.in. dwa krążowniki USS Chancellorsville i USS Antietam (po prawej) / Ilustracja: Duan Dang

Z opublikowanego zdjęcia wynika, że w pobliżu USS Ronald Reagan znajduje się też kilka okrętów chińskich. Analitycy oceniają, że jest ich 4-5. Chińczycy twierdzą, że amerykański lotniskowiec został skierowany w pobliże wybrzeży ChRL dla demonstracji siły. Dodają, że marynarka chińska będzie odpowiadać na takie działania i kontrolować wody, z którymi graniczy.

Przedstawiciele 7. Floty US Navy, która odpowiada za działania w zachodniej części Oceanu Spokojnego, odmówili skomentowania sytuacji. Nie potwierdzili też informacji o pozycji USS Ronald Reagan.

Japońskie media wiążą misję lotniskowca z planowanymi na 1 października 2019 obchodami 70. rocznicy powstania Komunistycznej Partii Chin. Przewidują one m.in. największą od lat defiladę wojskową z udziałem wielu typów sprzętu, który ma być pokazany publicznie po raz pierwszy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.