Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koncepcja armii Czech 2030

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 05 grudnia 2019

Podczas corocznego spotkania najwyższych przedstawicieli czeskiej armii i ministerstwa obrony zaakceptowana została Koncepcja Budowy Armii 2030. Prezentacji dokumentu dokonał Szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej, gen. Aleš Opata i minister obrony Lubomir Metnar. W spotkaniu brał także udział prezydent Republiki Czeskiej, Milos Zeman.

Rząd w Pradze planuje wzrost wydatków na obronność z obecnych 1,19% PKB do 2% PKB w 2030 / Zdjęcie: MO Czech

W Koncepcji zwrócono uwagę nie tylko na potrzebę wzmocnienia sił zbrojnych do działań konwencjonalnych, lecz również w innych obszarach, między innymi działań asymetrycznych. W dokumencie planistycznym na najbliższą dekadę zaplanowano wiele przedsięwzięć mających na celu zwiększenie zdolności czeskiej armii.

Planowany jest wzrost wydatków na obronność z obecnych 1,19% PKB do 2% PKB w 2030. Przewiduje się także wzrost liczebności sił zbrojnych. Obecnie Armáda České Republiky liczy 23 000 żołnierzy zawodowych. W 2030 ma ich być już 30 000. Z kolei liczebność aktywnej rezerwy wzrośnie w omawianym okresie z 3 650 żołnierzy do 10 000.

Ważnym elementem Koncepcji jest modernizacja techniczna. Dla wojsk lądowych planowany jest zakup dodatkowych transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, zestawów ppk, moździerzy samobieżnych, mostów towarzyszących, pojazdów MRAP, modernizacja kto Pandur II, przedłużenie trwałości użytkowej czołgów T-72M4, nabycie środków rozpoznania, środków inżynieryjnych i innego wyposażenia (Problemy z czeskimi Pandurami, 2019-11-14).

Wojska lotnicze mają otrzymać nowe systemy obrony powietrznej, infrastrukturę lotnisk, wyposażenie do działań JTAC/TACP, śmigłowce i samoloty transportowe. Planowany jest także zakup dodatkowych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, a także modernizacja śmigłowców Mi-171 i samolotów C-295M (Czechy dołączyły do MMF, 2019-10-29, Czechy kupują Venomy i Vipery, 2019-08-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.