Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Colorado z uszkodzeniami pokrycia

Marynarka wojenna, 25 lutego 2020

Amerykański atomowy okręt podwodny USS Colorado (SSN 788) typu Virginia powrócił z pierwszej misji operacyjnej z poważnie uszkodzonym pokryciem zewnętrznym kadłuba. Na zdjęciu opublikowanym przez US Navy na znacznej długości widać zniszczenie powłoki mającej tłumić fale dźwiękowe. Tak znaczne uszkodzenia muszą znacząco negatywnie wpływać na możliwości skrytego działania okrętu. Zwrócił na nie uwagę portal War Is Boring.

SSN 788 Colorado to 15. jednostka typu Virginia (5. zmodernizowanej wersji Block III). Okręt wszedł do służby 17 marca 2018. Zbudowała go za ok. 2,6 mld USD Huntington Ingalls Industries we współpracy z Electric Boat General Dynamics w Newport News w stanie Wirginia. W pierwszym dalekim rejsie, z którego właśnie powrócił, pokonał 39 tys. Mm (to prawie dwukrotny obwód równika). Operował m.in. na wodach arktycznych, w podporządkowaniu US European Command.

Atomowy okręt podwodny USS Colorado po powrocie do Naval Submarine Base New London w Groton w stanie Connecticut, 20 lutego 2020 / Zdjęcie: US Navy – Seaman Jimmy Ivy IIIZbliżenie na uszkodzenia powłoki tłumiącej fale dźwiękowe, prawdopodobnie spowodowane oddziaływaniem pokrywy lodowej w czasie misji w Arktyce / Zdjęcie: US Navy – Seaman Jimmy Ivy III

Według specjalistów, z uszkodzeniami powłok tłumiących okrętów podwodnych borykają się wszystkie floty operujące w Arktyce, w tym rosyjska i brytyjska. Po dłuższej eksploatacji potrzebne są więc remonty pokrycia. Przypadek USS Colorado jest o tyle specyficzny, że do poważnych uszkodzeń powłoki doszło już pierwszym rejsie operacyjnym (USS Colorado w linii, 2018-03-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.