Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Dallas dłużej w linii

Marynarka wojenna, 03 czerwca 2014

US Navy poinformowała o zmianach w terminarzu wyłączania ze służby dwóch atomowych okrętów podwodnych typu Los Angeles.

Zdjęcie: US Navy

Zmiana dotyczy pozostającego w służbie od 1981 USS Dallas (SSN-700) (na zdjęciu) oraz o dwa lata od niego młodszego USS Norfolk (SSN-714). Według pierwotnych planów, pierwszy z okrętów miał zostać wycofany z linii na początku 2015 (Ostatnia prosta USS Dallas, 2013-11-27), drugi zaś w 2017. US Navy postanowiła zamienić tę kolejność.

Powodem, jak często w takich przypadkach bywa, są względy finansowe. Według obliczeń dowództwa marynarki wojennej USA, wcześniejsze wycofanie z linii USS Norfolk, pozwoli na oszczędzenie około 10 mln USD (30,3 mln zł). Wszystko przez potrzebę przeprowadzenia końcowych przeglądów technicznych, koncentrujących się przede wszystkim na strukturze kadłuba, w krótkim okresie poprzedzającym koniec eksploatacji tych okrętów.

Według US Navy, o wiele tańszym rozwiązaniem będzie pozostawienie USS Dallas w linii przez dłuższy czas, bowiem okręt przeszedł już tego typu przegląd. W związku z tym poddanie go kolejnemu, tuż przed 2017, będzie o wiele tańsze niż przeprowadzenie kilku przeglądów, które czekałyby USS Norfolk, gdyby ten został wycofany zgodnie z planem.

Okręty typu Los Angeles zaczęły wchodzić do służby w połowie lat 1970. US Navy zakupiła 62 jednostki tego typu, z których w linii pozostaje obecnie 41. Systematycznie, okręty są zastępowane przez nowocześniejsze atomowe Virginie (Dziesięć Virginii dla US Navy, 2014-04-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra